Antoni Rząsa. Rzeźba

„Mam kawałek drzewa i patrzę – dopóki nie zobaczę. Rzeźba bardzo uzależniona jest od tego drzewa” – mawiał artysta. Retrospektywna wystawa prac w 100-lecie urodzin rzeźbiarza, który ukochał drewno, będzie prezentowana w Galerii Bielskiej BWA od 26 kwietnia. 
image Antoni Rząsa, Święty Franciszek, 1960-1961, drewno patynowane, 174,5 x 40 x 6 cm fot. materiały prasowe organizatora

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA:


W 2019 roku przypada setna rocznica urodzin Antoniego Rząsy. Z tej okazji w całej przestrzeni Galerii Bielskiej BWA prezentowana będzie wystawa retrospektywna artysty. Prace pochodzą z Galerii Antoniego Rząsy – muzeum artysty w Zakopanem, mieszczącym się w zbudowanym przez niego domu przy ul. Bogdańskiego 16 a, które prowadzi jego syn Marcin, również rzeźbiarz, wraz z żoną, Magdą Ciszewską-Rząsą, fotografką. 
Antoni Rząsa, urodzony w Futomie na Rzeszowszczyźnie, w 1938 roku rozpoczął naukę w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, przerwaną przez wojnę. Szkołę ukończył w 1952 roku jako 33-latek i od razu zaczął w niej pracować, zatrudniony przez Antoniego Kenara. Pracę pedagogiczną zakończył w 1973 roku, zmarł w roku 1980 w Zakopanem.
W latach 60. XX wieku Antoni Rząsa stał się jednym z bardziej znanych polskich rzeźbiarzy. Tworzył rzeźby drewniane, inspirowane sztuką ludową, odznaczające się prostotą form. Tak mówił artysta: „Staram się zamknąć w rzeźbie różne stany psychiczne człowieka – pogodę, poświęcenie, miłość, mądrość, cierpienie, rozpacz, przerażenie. Niekiedy moje postacie wyrażają milczące pytanie, kim jest człowiek i jaki jest cel jego przemijania. Staram się wołać (…) o zanikającą w dzisiejszych czasach godność ludzką”. *

 

*Fragmenty wypowiedzi artysty oraz cytaty oraz fotografie zaczerpnięte zostały ze strony internetowej Galerii Antoniego Rząsy.

 

Wystawie rzeźb towarzyszyć będą prace fotograficzne Haliny Rząsowej, żony artysty, przedstawiające pejzaże z Futomy i Dachnowa.

 

Antoni Rząsa urodził się 26 lutego 1919 roku w Futomie na Podkarpaciu; zmarł 26 stycznia 1980 roku w Zakopanem. Z okazji 100-lecia urodzin Galeria Antoniego Rząsy organizuje wiele rocznicowych wydarzeń. Są to m.in. wystawa retrospektywna w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, wystawa mebli Rząsy w zakopiańskiej galerii, wystawa w Galerii Hasiora w Muzeum Tatrzańskim, sesja naukowa, plener fotograficzny na Rzeszowszczyźnie i mnóstwo spotkań. Dwa ważne wydawnictwa Galerii Antoniego Rząsy ukazują życie i dzieło artysty: „Antoni Rząsa” (1999) i „Antoni Rząsa. Prace” (2004), a także opracowane przez tę samą oficynę „Listy do brata” (2003) – wybór z bogatej korespondencji z bratem Józefem, którą rzeźbiarz prowadził przez ponad trzydzieści lat.

Galeria Antoniego Rząsy w Zakopanem
Otwarta 21 lipca 1976 roku  przy ulicy Bogdańskiego 16 a w Zakopanem Galeria jest dziełem Antoniego Rząsy i jego żony Haliny. Dzisiaj Galeria jest miejscem Rodziny Rząsów: trzech pokoleń artystów i wędrowców, nauczycieli i uczniów.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz