Dwie nowe wystawy w Galerii Bielskiej BWA

Galeria Bielska BWA zapraszamy w piątek 19 marca na otwarcie dwóch nowych wystaw: „Powtórzenia” Irminy Staś w sali górnej oraz „Krajobrazy / Elementy i struktury” Tadeusza Króla w sali dolnej. Zamiast tradycyjnego wernisażu – cztery godziny na zwiedzanie i rozmowy z artystami: od 16.00 do 20.00.
image

Irmina Staś – „Powtórzenia”

sala górna

 

Organiczne byty Irminy Staś w konstelacjach monumentalnych płócien oraz haptycznych obiektów. Konfiguracje i wzajemne relacje ciał, elementów fauny i flory nie są jednoznaczne. Powtórzenia potęgują przekaz.

 

Wystawa „Powtórzenia” prezentuje realizowane w ostatnich latach cykle malarskie i obiekty tkaninowe Irminy Staś. „Przekroje”, „Ornamenty” oraz najnowszą serię zatytułowaną „Chlorofil i krew” – oprócz podobnych znaczeń dotyczących funkcjonowania bytów organicznych, ich wzajemnych zależności, genetycznego podobieństwa i przeczucia końca egzystencji – łączy motyw powtarzalności. We wszystkich seriach, po raz pierwszy pokazanych wspólnie i w pełnej okazałości, artystka multiplikuje fragmenty ciał i ich całościowe wyobrażenia. Dzięki figurze powtórzenia uzyskuje wzorzyste kompozycje o określonym rytmie i skali, jednocześnie podkreśla znaczenia i potęguje przekaz wielkoformatowych obrazów i haptycznych obiektów.

 

Irmina Staś – urodzona w 1986 roku. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pracuje na Wydziale Sztuki Mediów macierzystej uczelni.
Autorka wystaw indywidualnych: „Mikrokosmosy” (z Tomaszem Tatarczykiem) w HOS Gallery w Warszawie (2020); „Ząb w ząb” w Galerii Foksal w Warszawie (2020); „W cztery oczy” (z Pawłem Matyszewskim) w BWA Zielona Góra (2019); „Ornamenty” w Galerii Le Guern w Warszawie (2019); „Przekroje” w Galerii Krynki w Krynkach (2018); „Kształty i przedmioty” w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim (2018); „Grzebanie” (z Pawłem Matyszewskim) w Galerii Le Guern (2017); „Dotyk” w Galerii Wizytującej w Warszawie (2016); „Przemiana materii” w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie (2016); „Organismen” w Strabag Kunstforum – Artlounge im Strabag Haus w Wiedniu (Austria, 2014).
Uczestniczka wystaw zbiorowych, m.in.: „Dla Johanne i Anny”. Wystawa z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Willi Sixta w Bielsku-Białej; „Wiśnie” w Galerii Arsenał w Białystoku; „Herbarium novum. Efflorescentiae” w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy; „Rok nieustającego lata” w Muzeum Etnograficznym w Warszawie (wszystkie w 2020 roku); „Młode malarstwo polskie” w Muzeum Narodowym w Gdańsku (2019); „Lejanías. Prace z kolekcji Krzysztofa Musiała” w Centre del Carme Cultura Contemporania Valencia (Hiszpania, 2018); „Potęga abstrakcji” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Mińsku (Białoruś, 2015).
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015, 2019).
Uczestniczka wystaw finałowych kolejnych edycji Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA (2013, 2015) – w 2015 laureatka wyróżnienia regulaminowego jury oraz wyróżnienia redakcji miesięcznika „Art & Business”. Finalistka Strabag Artaward International (2013). Laureatka Nagrody Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w drugiej edycji konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie (2013). Prace artystki znajdują się w kolekcjach sztuki Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej, Galerii Arsenał w Białymstoku, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego i Strabag Kunstforum w Wiedniu.

______________________________________________

 

 

Tadeusz Król – „Krajobrazy / Elementy i struktury”

sala dolna

 

Struktury pejzażu są dla Tadeusza Króla pretekstem do malarskich interpretacji. Obrazy odkrywają niepowtarzalny język plastyczny artysty, jego różnorodne możliwości, specyfikę, wirtuozerię.

 

W 2021 roku mija 70. rocznica połączenia Bielska i Białej. W Galerii Bielskiej BWA z tej okazji w pierwszej połowie roku zaplanowano trzy wystawy artystów reprezentujących bielskie środowisko plastyczne: Tadeusza Króla (19.03–18.04) oraz Teresy Sztwiertni i Michała Klisia (23.04–30.05). To artyści o uznanym dorobku i indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, jedne z najważniejszych osobowości artystycznych Bielska-Białej. Michał Kliś i Tadeusz Król są ponadto cenionymi pedagogami w szkolnictwie artystycznym. Dominować będzie malarstwo, ale pojawi się też grafika, fotografia i plakat.

 

Tadeusz Król – grafik, malarz, pedagog.
Urodzony w 1960 roku w Końskich.
Studia w latach 1980–1985 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana. Laureat nagród i konkursów malarskich oraz graficznych, m.in.: wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (1988), Grand Prix na IV Internationale Graphic Biennale w Lubinie (1989), Grand Prix w Bharat Bhavan Graphic Biennale w Bhopal w Indiach (1995). W 2007 roku został wyróżniony w 38. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” przez miesięcznik „Sztuka.pl”.
Autor książki „Nauka malowania”, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Szkolne PWN.
Odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

______________________________________________

 

Więcej na stronie galerii.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz