„Faux painting. Obiekty performera”. Peter (Piotr) Grzybowski w Galerii Bielskiej BWA

Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej zaprasza na pierwszą w Polsce tak dużą prezentację obiektów performera – wielkoformatowych płócien Petera (Piotra) Grzybowskiego z lat 90., których sprowadzenie z Nowego Jorku stało się możliwe dopiero po śmierci artysty.      
image Peter Grzybowski, „August Performance” , Howl! Festival, FusionArts Museum, Nowy Jork, 2005

Wystawa „Faux painting. Obiekty performera” prezentuje serię wielkoformatowych obiektów malarskich z lat 90. pokazywanych dotąd głównie na wystawach indywidualnych w Stanach Zjednoczonych oraz – w mniejszej skali – na prezentacjach zbiorowych m.in. w Grand Palais w Paryżu i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Cała seria obrazów została sprowadzona z Nowego Jorku do Polski już po śmierci artysty, który zmarł w 2013 roku w Nowym Jorku.

 

Bielska wystawa jest pierwszą wystawą indywidualną Petera (Piotra) Grzybowskiego w Polsce, prezentującą te wielkoformatowe obrazy olejne imitujące materiały – głównie drewno i kamień. – „Są to dzieła bardzo oryginalne – odbierające anonimowość technikom dekoracyjnym poprzez nadanie im statusu dzieła sztuki” – podkreśla kuratorka wystawy Małgorzata Kaźmierczak. Tytuł wystawy „Faux painting. Obiekty performera” pochodzi z tekstu Władysława Kaźmierczaka – artysty i performera, kuratora festiwali performance.

 

Tekst – napisany specjalnie z myślą o bielskiej wystawie – poświęcony jest Peterowi Grzybowskiemu, specyfice myślenia performera i rodowodowi jego twórczości malarskiej z okresu nowojorskiego. Malowane obrazy są w przypadku tego artysty czymś więcej niż płótnami – stają się „obiektami performera”, czymś, co jest związane nierozłącznie z filozofią twórczą artysty, a nie jest tylko uprawianiem sztuki faux painting („fałszywego” malarstwa) dla samego zarobkowania. Podczas wystawy prezentowana będzie również wybrana wideodokumentacja performance artysty z lat 2000–2013, zrealizowana podczas międzynarodowych pokazów i festiwali w USA (Nowy Jork), Chinach (Pekin), Chile czy też w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Performance „Zamek Wyobraźni” i Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Interakcje” w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Peter (Piotr) Grzybowski (ur. 16 czerwca 1954 w Krakowie, zm. 29 sierpnia 2013 w Nowym Jorku) – artysta multimedialny, performer i malarz. Dyplom z malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1982 roku. W ostatnich latach artysta tworzył multimedialne performances i instalacje, w których wykorzystywał komputery, cyfrowe wideo, dźwięk, światło UV, a także interaktywne płyty. Uczestnik wielu międzynarodowych festiwali i imprez performance, członek Stowarzyszenia Fort Sztuki i IAPAO, organizator i kurator spotkań i festiwali performance „Kesher” w USA oraz w Polsce.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz