Fotografia dzikiej przyrody 2014

Nowy, 2015 rok Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej otwiera dwiema wystawami – jako pierwsza w Polsce pokaże najnowsza edycję światowej wystawy będącej efektem jubileuszowej, 50, edycji konkursu „Wildlife Photographer of the Year 2014/ Fotografia dzikiej przyrody 2014”.
image fot. Marek Kosiński, Polska, „Jelenie i żurawie”

Wystawa „Wildlife Photographer of the Year 2014/ Fotografia dzikiej przyrody 2014” jest pokłosiem jubileuszowej, 50. edycji popularnego konkursu, który rokrocznie organizuje Natural History Museum w Londynie i BBC Worldwide. Co roku kilka tysięcy fotografów nadsyła do Londynu swoje zdjęcia wykonane w naturalnych plenerach na wszystkich kontynentach, będące wynikiem wnikliwej obserwacji flory i fauny, często wielomiesięcznego podążania tropami dzikich zwierząt. Jury wybiera finalistów i zwycięzców poszczególnych kategorii. W obecnej edycji jurorzy ocenili 40 tys. 421 zdjęć nadesłanych z ponad 90 krajów. Każdorazowo pokonkursowa wystawa prezentuje 100 najciekawszych – nagrodzonych i wyróżnionych – zdjęć dzikiej przyrody, ukazujących bogactwo życia na Ziemi.

 

Nagrodę główną i tytuł Wildlife Photographer of the Year 2014 / Fotograf Dzikiej Przyrody 2014 otrzymał Michael „Nick” Nichols z USA za czarno-białe zdjęcie pt. „The Last Great Picture” („Ostatni taki wspaniały obraz”). Autor zwyciężył też w kategorii „Czerń i biel”. Ten archetypiczny obraz ukazuje śpiące lwice z młodymi, odpoczywające na skałach krótko po tym, jak przepędziły atakujące je samce. Autor sfotografował lwy w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii, gdzie wędrował za stadem przez sześć miesięcy. Zdjęcie wykonane zostało w technice podczerwieni, pozwalającej ujrzeć to, co niewidoczne dla oka, która sprawia, że obraz jawi się jako magiczny, tajemniczy i niespotykany.

 

Tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2014 / Młody Fotograf Dzikiej Przyrody 2014 otrzymał Hiszpan Carlos Perez Naval (w kategorii do 10 lat) za zdjęcie pt. „Stinger in the Sun” („Żądło w słońcu”), ukazujące skorpiona w blasku słońca.

 

Nie brak wśród najlepszych fotografów obecnej edycji konkursu także Polaka – Łukasz Bożycki z Warszawy został finalistą kategorii „Ssaki” za zdjęcie pt. „Winter hang-out” („Zimowe zawieszenie”). Autor, łączący zawód biologa z pasją fotografowania przyrody, uchwycił w obiektywie pogrążonego w hibernacji nietoperza – nocka rudego – w starym bunkrze z czasów II wojny światowej, podczas wyprawy zimowej w Puszczy Piskiej na Mazurach, w towarzystwie znawcy tych ssaków Piotra Tomasika. Zwycięskie zdjęcie zadedykował przyjacielowi, który zmarł wkrótce po wyprawie.

 

W obecnej edycji konkursu jest kilka nowości – w poszczególnych, nieco zmienionych, kategoriach, nie ma kolejnych miejsc i wyróżnień, ale jest kilku finalistów i jeden zwycięzca. Po raz pierwszy ustanowiono nową nagrodę specjalną – People’s Choice Award (Nagroda Publiczności). Spośród tysięcy wszystkich zdjęć niezakwalifikowanych do wystawy jury wybrało 50 i poddało je publicznej ocenie i wyborowi, poprzez głosowanie internetowe. Efektem jest pięć dodatkowych fotografii, które można zobaczyć na stronie internetowej konkursu: www.wildlifephotographeroftheyear.com (zdjęcia te nie były prezentowane na premierowej wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie). Wśród piątki finalistów wybranych przez internautów jest także fotografia wykonana przez Polaka, Marka Kosińskiego pt. „Jelenie i żurawie”.

 

Marek Kosiński był pierwszym polskim fotografikiem, którego praca znalazła się na wystawie, w edycji 2002 roku, a więc jego powtórny sukces przyszedł dopiero po dwunastu latach. Ale w międzyczasie syn państwa Kosińskich, Bartek, został zwycięzcą kategorii ‘Poniżej 10 lat’ w edycji Wildlife Photographer of the Year 2012. Za to praca Łukasza Bożyckiego po raz pierwszy została zakwalifikowana do wystawy w poprzedniej edycji w 2013 roku i teraz – już po roku – podobny sukces – mówi o udziale Polaków konkursie Jerzy Zegarliński, kurator wystawy w Polsce.

 

Uroczyste otwarcie wystawy, połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród 50. edycji konkursu miało miejsce 21 października 2014 roku w londyńskim Natural History Museum. Po londyńskiej prezentacji w 2014 roku, w 2015 roku wystawa wędruje po całym świecie – w Polsce zagości po raz 13. W Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej wystawa prezentowana jest nieprzerwanie od 2004 roku, za każdym razem przyciągając rekordową ilość zwiedzających. W 2015 roku inauguracja polskiej trasy wystawy ponownie, jak było w początkowych latach, odbędzie się w Bielsku-Białej, następnie zdjęcia pokazywane będą w 11 innych miastach. Wystawie patronują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska.

 

Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.

 

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na www.FotografiaDzikiejPrzyrody.pl

 

Dzięki Zakładom Tłuszczowym „Bielmar” w Bielsku-Białej wstęp na tę niezwykle popularną wystawę jest w Galerii Bielskiej BWA bezpłatny; galeria wydłuża także godziny otwarcia na czas trwania ekspozycji: od poniedziałku do piątku czynna jest od godz. 8.00 do 18.00; w soboty, niedziele i święta bez zmian – od godz. 10.00 do 18.00.

komentarze

dodaj komentarz
malyedu 27.12.2014, godz. 11.50

Jak to? Czas biegnie do tyłu? Ciekawostka!

dodaj komentarz