Inauguracja działalności Willi Teodora Sixta: otwarcie wystawy „Dla Johanne i Anny”

W piątek, 6 listopada, Galeria Bielska BWA zaprasza miłośników sztuki do zrewitalizowanej zabytkowej Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24 w Bielsku-Białej. Wystawa „Dla Johanne i Anny", prezentująca wybrane prace z kolekcji sztuki galerii, dostępna będzie dla widzów w tym dniu w godz. 12.00–19.00.
image

Sztuki wizualne zagoszczą już na stałe w Willi Sixta – XIX-wiecznym kompleksie willowo-ogrodowym. Na inaugurację działalności Galeria Bielska BWA przygotowała wystawę „Dla Johanne i Anny”, prezentującą wybrane prace ze zbiorów galerii. Kuratorką jest Agata Smalcerz, historyk sztuki, dyrektor galerii.

 

Tytuł wystawy odnosi się do historii budynku i jego pierwszych mieszkanek: Johanne Emilie, pierwszej żony Teodora Sixta i Anny, jego drugiej żony. To dla Johanne Teodor Sixt zbudował imponującą willę z ogrodem, pragnąc wieść szczęśliwe życie rodzinne i spełnić marzenia o licznym potomstwie. Niestety, małżonkowie nie doczekali się dzieci, a Johanne zmarła, zapewne bardzo nieszczęśliwa. Podobne niespełnienie było udziałem drugiej żony Teodora, Anny: choć 30 lat od niego młodsza, również nie dała mu oczekiwanego potomka.

Po ponad stu latach od wspomnianych wydarzeń, dawne pokoje mieszkalne willi zostały przeznaczone na prezentację sztuki. Wybór prac na pierwszą wystawę – obrazów, grafiki, fotografii i instalacji – wiąże się ze współczesną perspektywą postrzegania roli kobiety: już nie tylko matki, co przez wieki nadawało jej status społeczny, ale autonomicznej, równorzędnej z mężczyzną, jednostki, o własnych marzeniach, priorytetach i osiągnięciach. Wystawa prezentuje sylwetki silnych kobiet, które dla nieszczęśliwych żon Teodora Sixta mogłyby być drogowskazem do wzmocnienia własnej osobowości i uzyskania niezależności. Wystawa przedstawia także prace, w których zawarta jest tęsknota i melancholia związana z upływem czasu i poczuciem nieuchronności przemijania.

Agata Smalcerz, kuratorka wystawy

 

Wystawa „Dla Johanne i Anny” przedstawia prace: Jagody Adamus, Tamary Berdowskiej, Beaty Ewy Białeckiej, Moniki Chlebek, Martyny Czech, Kariny Czernek, Teresy Gołdy-Sowickiej, Anety Grzeszykowskiej, Izabeli Gustowskiej, Karoliny Jabłońskiej, Bartka Jarmolińskiego, Ewy Juszkiewicz, Koji’ego Kamoji’ego, Emilii Kiny, Kasi Kmity, Barbary Konopki, Grzegorza Kozery, Dominiki Kowyni, Sebastiana Kroka, Iwy Kruczkowskiej-Król, Zofii Kulik, Violi Kuś, Natalii LL, Małgorzaty Markiewicz, Ewy Markiewicz-Adamczewskiej, Barbary Nachajskiej-Brożek, Pauliny Poczętej, Malwiny Rzoncy, Jadwigi Smykowskiej, Irminy Staś, Kamili Woźniakowskiej, Ewy Zawadzkiej, Krzysztofa Zarębskiego.

 

Uwaga! Zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami dotyczącymi pandemii, od 7 listopada wszystkie wystawy będą nieczynne.

 

Więcej na stronie galerii.

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz