Iwona Wilczek. „Kuloodporni”

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą dla realizacji marzeń sportowych. Portrety piłkarzy z bielskiej drużyny Amp Futbol.
image Iwona Wilczek, z cyklu Kuloodporni. fot. materiały organizatora

Projekt fotograficzny pt. „Kuloodporni” przedstawia naturalistyczne portrety sportowców ekstraklasowej drużyny Amp Futbolu „Kuloodporni Bielsko-Biała”, jednej z zaledwie pięciu podobnych drużyn w Polsce. Portrety zawodników i trenerów uzupełniają zdjęcia z treningów obrazujące ruch, opowiadające o bohaterach cyklu.

 

Po cyklu „PolKA”, portretującym współczesne kobiety, „Kuloodporni” to kolejny projekt dokumentalny Iwony Wilczek, w którym głównym bohaterem jest człowiek. W przypadku „Kuloodpornych”, dewiza niepełnosprawnych sportowców staje się jednocześnie mottem portretów: „Chcieć, znaczy – móc, niepełnosprawność nie jest przeszkodą dla realizacji marzeń sportowych”.

 

Amp Futbol to jedna z mocno rozwijających się dyscyplin sportowych osób niepełnosprawnych. Mogą w niej trenować i grać wszystkie osoby po jednostronnej amputacji kończyny (zawodnicy grający w polu są po amputacji kończyny dolnej a bramkarze – kończyny górnej) oraz osoby z innymi, jednostronnymi wadami kończyn. Płeć i wiek nie mają znaczenia.

 

„Kuloodporni Bielsko-Biała” to ekstraklasowa drużyna Amp Futbolu. W finałowym turnieju, który odbył się we wrześniu 2018 roku, drużyna wywalczyła tytuł wicemistrza Polski. Głównym celem „Kuloodpornych” jest aktywizacja sportowa osób niepełnosprawnych. Marzeniem drużyny jest także walka o mistrzostwo Polski Amp Futbol Ekstraklasy.

 

Iwona Wilczek – urodziła się w 1987 roku w Strzelcach Opolskich. Absolwentka fotografii w Collegium Da Vinci w Poznaniu, a także kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim oraz europeistyki na Politechnice Opolskiej. Obecnie doktorantka w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Fotografia jest dla niej medium artystycznym, pozwalającym wykorzystywać wyobraźnię czy eksperymentować z kolorem i formą. Zafascynowana folklorem. Realizuje indywidualne projekty dokumentalne, w których głównym bohaterem jest człowiek. Koncentruje się na emocji i ekspresji wyrażonej w portrecie.

 

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz