Mikołaj Sobczak – „Niebieskie zboże”

Galeria Bielska BWA zaprosiła Mikołaja Sobczaka – artystę znanego z nawiązań do przemilczanych fragmentów historii – do zorganizowania pierwszej instytucjonalnej indywidualnej prezentacji twórczości.
image

Kuratorka premierowej wystawy „Niebieskie zboże” / „Блакитне збіжжя” Ada Piekarska, wespół z Mikołajem Sobczakiem oraz zaproszonym do artystycznej współpracy ukraińskim performerem Tarasem Gembikiem, obudowali wystawę wieloma wydarzeniami, związanymi z ideą wystawy oraz tłumaczącymi trudną historię.
Wystawie głównej towarzyszyć będzie m.in. prezentacja w Klubokawiarni Aquarium realizacji artystycznych powstałych w powołanej do życia w Willi Sixta Świetlicy im. Kateryny Biłokur, do której galeria zaprasza osoby chroniące się przed wojną. Dla ukraińskiej społeczności od kilku lat związanej z miastem oraz dla Ukraińców, którzy w Bielsku-Białej znaleźli w ostatnich miesiącach schronienie przed wojną, galeria przygotowuje oprowadzania po wystawie w języku ukraińskim. Pierwsze takie oprowadzanie w języku ukraińskim poprowadzi w sobotę, 30 kwietnia br. o godz. 12.00 Taras Gembik.
Oprowadzania kuratorskie wzbogacone zostaną oprowadzaniem historycznym po wystawie.

 

Ekspozycję otwiera monumentalna instalacja przywodząca na myśl cerkiewny ikonostas, który – zgodnie z prawosławną tradycją – wprowadza odbiorców w mistykę wydarzeń, jednocześnie osłaniając dalszą, skrywaną przestrzeń. Scenografia wystawy pozwala na przekroczenie metaforycznej granicy, za którą prezentowany jest film „Upiór” – zrealizowany przez Mikołaja Sobczaka we współpracy z pochodzącym z Ukrainy performerem, Tarasem Gembikiem. Ta pełna fantastyki opowieść, mrocznym nastrojem nawiązująca do tradycji kina niemieckiego ekspresjonizmu, przeprowadza widzów przez meandry splecionych ze sobą historii – rewindykacji prawosławnych obiektów sakralnych, przymusowych konwersji na rzymski katolicyzm, buntu ukraińskich chłopek czy prób zdobycia polskich kolonii zamorskich. Postać Upiora pełni rolę medium, które pozwala nam wniknąć w utajoną rzeczywistość. W symbolicznej warstwie filmu artysta wskazuje na figurę pozbawianego domu i możliwości opowiedzenia swojej historii wygnańca – zamieszkiwana przez Upiora cerkiew ma zostać wyburzona.

Ada Piekarska, kuratorka wystawy

 

 

Mikołaj Sobczak – „Niebieskie zboże” / „Блакитне збіжжя”
Galeria Bielska BWA, sala górna

29 kwietnia – 12 czerwca 2022

kuratorka – Ada Piekarska
współpraca artystyczna – Taras Gembik
konsultacje merytoryczne – Daniel Beauvois, Łukasz Kozak
identyfikacja wizualna: Karolina Pietrzyk i Mateusz Zieleniewski


Wystawa zrealizowana dzięki wsparciu Heleny Czerneckiej oraz REK Foundation.

 


29 kwietnia 2022 (piątek), godz. 17.00

Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów

 

29 kwietnia (piątek), godz. 18.00

Wernisaż wystawy wraz z premierą filmu „Upiór", reż, Mikołaj Sobczak, współpraca Taras Gembik

 

30 kwietnia 2022 (sobota), godz. 12.00

Oprowadzanie w języku ukraińskim – oprowadza Taras Gembik

 

 

 

 

______________________________________________

 

Więcej na stronie galerii.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz