Noc Muzeów w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta

Zwiedzanie wystaw, oprowadzania kuratorskie, pokazy filmów, opowieści o duchach willi… i nie tylko! Galeria i willa będą otwarte od godz. 16.00 do 22.00. Wstęp wolny.
image Galeria Bielska BWA, fot. materiały organizatora

W Galerii Bielskiej BWA wydarzenia Nocy Muzeów związane będą z aktualnymi wystawami, ukazującymi realizacje ważnych twórców polskiej sztuki współczesnej: Mikołaja Sobczaka, nawiązującego w swoim malarstwie do marginalizowanych bądź przemilczanych fragmentów historii, o którym ostatnio głośno – został laureatem Paszportu „Polityki” w dziedzinie sztuk wizualnych (2021), oraz Pawła Jarodzkiego, zmarłego niedawno wrocławskiego artysty, twórcy legendarnej grupy LUXUS, której twórczość jest przez wielu krytyków uznawana za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. W Klubokawiarni Aquarium będą prezentowane prace uczestników warsztatów artystycznych, organizowanych w Świetlicy im. Kateryny Biłokur, którą Galeria Bielska BWA stworzyła w Willi Sixta dla osób uciekających przed wojną.

 

W Willi Sixta odbędą się tematyczne oprowadzania: śladami sąsiadów – Teodora Sixta i Karola Korna; po wystawie „Dla Johanne i Anny”, na której prezentowane są prace z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, a także zwiedzanie willi z Arturem Pałygą, autorem sztuki „Testament Teodora Sixta”, który o „duchach” willi wie niemal wszystko.

 

program wydarzeń:

 

16.00–17.00 (Willa Sixta)

Oprowadzanie śladami sąsiadów – Teodora Sixta i Karola Korna

Po zabytkowej willi oprowadzi Ala Gocka, historyczka sztuki z Galerii Bielskiej BWA.

 

17.00–18.00 (Willa Sixta)

„Dla Johanne i Anny”. Prace z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Po wystawie oprowadzi kuratorka wystawy, Agata Smalcerz.

 

18.00–19.00 (sala dolna, BWA)

Paweł Jarodzki – „Świat nie istnieje”

Po wystawie oprowadzi kuratorka wystawy, Anka Mituś.

 

19.00–20.00 (sala górna, BWA)

Mikołaj Sobczak – „Niebieskie zboże”

Po wystawie oprowadzi kuratorka wystawy, Ada Piekarska.

 

20.30–21.30 (Willa Sixta)

Duchy Willi Sixta – zwiedzanie z Arturem Pałygą, dramaturgiem, autorem sztuki „Testament Teodora Sixta”.

 

16.00–22.00, poddasze Willi Sixta, projekcja filmu

Sławomir Rumiak, „Purpurowa róża z Chybia” / „The Purple Rose of Chybie”, 2010, wideoinstalacja, czas trwania 6’30”, Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz