Nowe wystawy w Galerii Bielskiej BWA

W piątek, 26 czerwca 2020 roku o godz. 18.00 Galeria Bielska BWA otwiera trzy nowe wystawy. Po wernisażu, który odbędzie się na placu obok galerii, zagra zespół Kosmonauci.
image

Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017–2020

26 czerwca – 30 sierpnia 2020

kurator wystawy: Sebastian Cichocki

wernisaż wystawy: piątek, 26 czerwca 2020, godz. 18.00

oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty: piątek, 26 czerwca 2020, godz. 17.00

 

Prace Krzysztofa Maniaka powstają podczas wędrówek po lasach, łąkach i wzgórzach w Tuchowie (województwo małopolskie, powiat tarnowski), gdzie artysta mieszka i tworzy. Miejsca te są zarówno tłem dla jego działań, jak i dostarczają budulca do tymczasowych instalacji oraz rekwizytów użytych w performansach. Przez ostatnią dekadę Maniak zrealizował setki interwencji, działań na obiektach i akcji: od prostych performansów (wydeptywanie ścieżek, przeciskanie się przez krzaki tarnin, mierzenie odstępów między drzewami za pomocą własnego ciała etc.) po bardziej rozbudowane, wieloetapowe działania (np. ze znalezionymi kośćmi sarny, zakończone ich pochówkiem – Bez tytułu, Sarna, 2017–2018).

Na wystawie prezentowane są różne formy dokumentowania działań mających miejsce w Tuchowie, m.in. fotografie, filmy, teksty literackie, instalacje, obiekty i książka.

Status tych elementów na wystawie jest niejednoznaczny, nie wszystkie z nich można zdefiniować jak autonomiczne dzieła sztuki; nie powstałyby jednak, gdyby nie artystyczna rama działań Krzysztofa Maniaka. Są to obiekty „towarzyszące” i „sąsiadujące”. Razem tworzą nową instalację – wypowiedź o konstruowaniu natury, niemożności wyjścia poza antropogeniczny pejzaż.

 

______________________________________________

 

Poblask

26 czerwca – 30 sierpnia 2020

artyści: Monika Dąbrowska-Picewicz, Remigiusz Gryt, Jolanta Herma-Pasińska, Adam Sobota

kuratorka wystawy: Lucyna Wylon

wernisaż wystawy: piątek, 26 czerwca 2020, godz. 18.00

oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów: piątek, 26 czerwca 2020, godz. 18.30

 

Wystawa czworga artystów ceramików: Moniki Dąbrowskiej-Picewicz, Remigiusza Gryta, Jolanty Hermy-Pasińskiej i Adama Soboty, będzie już ósmą wspólną wystawą tej grupy. Punktem wyjścia do realizacji prezentowanych obecnie obiektów/instalacji, było badanie relacji światła i materii ceramicznej, oddziaływania światła na strukturę tworzywa czy kolor i teksturę szkliwa. Inspiracje twórców pochodzą z różnych obszarów życia i idei, z obserwacji natury, przemyśleń duchowych i indywidualnych przeżyć. Sama wystawa jest materialnym efektem nieustannie prowadzonej przez nich rozmowy, której wątki łączą się i rozdzielają, jak ich życie, jak ich twórczość.

 

______________________________________________

 

Błażej Sobański – Obcy

26 czerwca – 29 lipca 2020

Klubokawiarnia Aquarium, Galeria Bielska BWA

wernisaż wystawy: piątek, 26 czerwca 2020, godz. 18.00

Wystawa najnowszych prac malarskich Błażeja Sobańskiego, znanego dotąd głównie z mniejszych form – rysunków tuszem na papierze z dodatkiem szlagmetalu.

Prezentowane prace przenoszą widza w nierealne światy zapełnione wizerunkami zwierząt, znanych dobrze z ekosystemów naszej planety.

Wystawa znajduje się w programie Festiwalu Ekodzieło 2020, organizowanego przez Klub Gaja.

 

______________________________________________

 

Więcej na stronie galerii.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz