Nowe wystawy w Galerii Bielskiej BWA

W piątek, 9 października 2020 roku o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy sióstr Anny i Ireny Nawrot „One”, a od 7 października w Klubokawiarni Aquarium oglądać można „Manifest niemocy” Pauliny Poczętej.
image

Anna i Irena Nawrot – „One”

09.10.2020–19.11.2020

wernisaż wystawy: piątek, 9 października 2020, godz. 18.00
oprowadzanie (oprowadzają artystki Anna i Irena Nawrot): piątek, 9 października 2010, godz. 17.00

 

„One” to piąta nasza wspólna wystawa. Pierwszy pokaz odbył się w 1985 roku w Galerii Pracownia Dziekanka w Warszawie, kolejne w 1987 roku w Galerii ON w Poznaniu, w 2018 roku w Galerii BWA w Kielcach oraz w Galerii Białej w Lublinie w roku obecnym.
W Galerii Bielskiej BWA zaprezentujemy nowe realizacje, zestawione z wcześniejszymi, które łącznie budują inną narrację. W swoich pracach odnosimy się do kobiety, jej wizerunku, postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni społecznej i prywatnej. Ania sięga do kulturowego sposobu przedstawienia współczesnej kobiety i odwołuje się do klisz kulturowych i mentalnych. Ja natomiast koncentruję się na cielesności, odnosząc się do osobistych doświadczeń i przeżyć.

Ekspozycję tworzą tekstylne i fotograficzne kolaże, obiekty przestrzenne, fotografie, obrazy z włóczki oraz hafty. Formalnym i symbolicznym leitmotivem tej prezentacji są nici krawieckie i włóczka. Ania naszywa wizerunki kobiece i zwierzęce, przedmioty i motywy roślinne na obrusy, chusty i inne wzorzyste materiały. Ja zszywam ze sobą fotografie zwierząt, kwiatów i fragmentów ciała ludzkiego. Ania oplata czerwoną włóczką gipsowe, drewniane i plastikowe figurki kobiece. Ja fotografuję żywe ciało obandażowane czerwoną włóczką. Z włóczkowych kłębków Ani wynurzają się nogi i ręce lalek. Na moich fotografiach prawdziwe ręce i nogi obejmują wielkie kokony.
Pomimo, że wystawa dotyka naszych osobistych przeżyć, nabiera wymiaru uniwersalnego. Odnosi się do lęków i traum, które mogą stać się udziałem każdej ludzkiej egzystencji.
Urodziłyśmy się w 1960 roku i jesteśmy absolwentkami Instytutu Wychowania Artystycznego (obecnie Wydział Artystyczny) Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Anna nieprzerwanie od 1985 roku prowadzi Galerię Białą (z Janem Gryką), ja jestem związana od 1984 roku z macierzystą uczelnią.

Irena Nawrot

 

wydarzenia towarzyszące:

 • sobota, 10 października 2020
  godz. 10.00
  „Ręczne robótki” – warsztaty dla dorosłych
  Prowadzenie – Anna i Irena Nawrot
  Spotkanie adresowane jest do osób, które lubią bawić się igłą i nitką. Efektem warsztatu będzie wspólna realizacja tekstylnego kolażu.

  godz. 15.00
  Oprowadzanie po wystawie „One” dla osób niewidomych i niedowidzących
  Oprowadzają Anna i Irena Nawrot
  Artystki opowiedzą o swoich pracach, ich przesłaniu i metodach twórczych, umożliwiając widzom z dysfunkcją wzroku zapoznanie się z wybranymi dziełami w sposób haptyczny (poprzez dotyk).

  godz. 16.00
  Kobieta w sztuce – spotkanie z artystkami Anną i Ireną Nawrot oraz aktorką Teatru Polskiego Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt
  Prowadzenie – Zuzanna Bojda
  Spotkanie z Anną i Ireną Nawrot, autorkami wystawy „One” oraz aktorką Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt, odtwórczynią roli Kaliny Jędrusik w głośnym monodramie „Wyspa Kalina” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Rozmowa dotyczyć będzie wizerunku kobiety, jej postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni prywatnej i społecznej.

 

 • wtorek, 13 października, godz. 16.00
  Szkolenie dla nauczycieli i animatorów kultury związane z wystawą Anny i Ireny Nawrot „One”
  Pierwsze w cyklu spotkań, na które Galeria Bielska BWA zaprasza nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury. Edukatorzy z galerii zaproponują, jak przedstawiać sztukę współczesną w pracy z młodzieżą.
  Szkolenia są bezpłatne, będą poświadczane certyfikatem uczestnictwa.

 

 

Paulina Poczęta – „Manifest niemocy”

07.10.2020–19.11.2020

Klubokawiarnia Aquarium

 

Wystawa prac Pauliny Poczętej, artystki sztuk wizualnych, zajmującej się głównie tkaniną eksperymentalną, obiektem i rysunkiem, będącej – jak mówi o sobie – „fascynatką recyklizacji w sztuce i kolekcjonerką dziwności”. Na wystawie zatytułowanej „Manifest niemocy” prezentuje wybór swoich artystycznych książek – bogato ilustrowanych, okraszonych słowami, sentencjami i poetyckimi wersami obrazkowych historii, będących zapisem intymnego świata artystki.

 

„Manifest niemocy” to tytuł jednej z moich artystycznych książek i dobrze oddaje klimat wyczuwalny w historiach obrazkowych wykonanych ręcznie przy użyciu różnych narzędzi. Migawki z dnia codziennego i niecodzienne zderzenia wyrazów wyciętych ze starych gazet, zasłyszane słowa, to ich podstawowy budulec.
Moja twórczość opiera się na poszukiwaniu ukrytego potencjału w materiałach codziennych, niepotrzebnych czy odnalezionych. Rysunki i ilustracje w prezentowanych książkach powstają często intuicyjnie i pod wpływem chwili, a ja – rysując – celebruję emocje chwilom tym towarzyszące. Narracja poszczególnych obrazów, stron rozkładanych harmonijkowo, biegnie swoim rytmem i rozwija się w tempie życia, kolejne zdarzenia – kolejne strony. To swoista historia obrazkowa intymnego życia, edycja wspomnień przefiltrowanych wykadrowanymi autoportretami, okraszonych poetyką słów, recykling codzienności ilustrujący epizody z mojego świata.

Paulina Poczęta

 

Paulina Poczęta – urodzona w 1980 roku w Zawierciu. Absolwentka Instytutu Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2005). W 2013 roku otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych.
Od 2007 roku zatrudniona na macierzystej uczelni; prowadzi zajęcia z rysunku oraz – od 2017 roku – autorską Pracownię Działań Unikatowych.
Swoją twórczość prezentowała na ponad 20 wystawach indywidualnych i ok. 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wyróżniona na V Międzynarodowym Konkursie Rysunku we Wrocławiu (2012). Laureatka II Nagrody 8. Międzynarodowego Biennale Miniatury w Częstochowie (2014), I Nagrody na 29. Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki (2014) oraz Nagrody specjalnej na XVIII Otwartym Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczny – Zielona Góra 2016. Uczestniczka kolejnych edycji Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych (2011, 2014, 2018).
Mieszka w Bielsku-Białej.

 

______________________________________________

 

Więcej na stronie galerii.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz