Anna i Irena Nawrot – „One”
09.10.2020–19.11.2020
wernisaż wystawy: piątek, 9 października 2020, godz. 18.00
oprowadzanie (oprowadzają artystki Anna i Irena Nawrot): piątek, 9 października 2010, godz. 17.00
„One” to piąta nasza wspólna wystawa. Pierwszy pokaz odbył się w 1985 roku w Galerii Pracownia Dziekanka w Warszawie, kolejne w 1987 roku w Galerii ON w Poznaniu, w 2018 roku w Galerii BWA w Kielcach oraz w Galerii Białej w Lublinie w roku obecnym.
W Galerii Bielskiej BWA zaprezentujemy nowe realizacje, zestawione z wcześniejszymi, które łącznie budują inną narrację. W swoich pracach odnosimy się do kobiety, jej wizerunku, postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni społecznej i prywatnej. Ania sięga do kulturowego sposobu przedstawienia współczesnej kobiety i odwołuje się do klisz kulturowych i mentalnych. Ja natomiast koncentruję się na cielesności, odnosząc się do osobistych doświadczeń i przeżyć.Ekspozycję tworzą tekstylne i fotograficzne kolaże, obiekty przestrzenne, fotografie, obrazy z włóczki oraz hafty. Formalnym i symbolicznym leitmotivem tej prezentacji są nici krawieckie i włóczka. Ania naszywa wizerunki kobiece i zwierzęce, przedmioty i motywy roślinne na obrusy, chusty i inne wzorzyste materiały. Ja zszywam ze sobą fotografie zwierząt, kwiatów i fragmentów ciała ludzkiego. Ania oplata czerwoną włóczką gipsowe, drewniane i plastikowe figurki kobiece. Ja fotografuję żywe ciało obandażowane czerwoną włóczką. Z włóczkowych kłębków Ani wynurzają się nogi i ręce lalek. Na moich fotografiach prawdziwe ręce i nogi obejmują wielkie kokony.
Pomimo, że wystawa dotyka naszych osobistych przeżyć, nabiera wymiaru uniwersalnego. Odnosi się do lęków i traum, które mogą stać się udziałem każdej ludzkiej egzystencji.
Urodziłyśmy się w 1960 roku i jesteśmy absolwentkami Instytutu Wychowania Artystycznego (obecnie Wydział Artystyczny) Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Anna nieprzerwanie od 1985 roku prowadzi Galerię Białą (z Janem Gryką), ja jestem związana od 1984 roku z macierzystą uczelnią.
Irena Nawrot
wydarzenia towarzyszące:
Paulina Poczęta – „Manifest niemocy”
07.10.2020–19.11.2020
Klubokawiarnia Aquarium
Wystawa prac Pauliny Poczętej, artystki sztuk wizualnych, zajmującej się głównie tkaniną eksperymentalną, obiektem i rysunkiem, będącej – jak mówi o sobie – „fascynatką recyklizacji w sztuce i kolekcjonerką dziwności”. Na wystawie zatytułowanej „Manifest niemocy” prezentuje wybór swoich artystycznych książek – bogato ilustrowanych, okraszonych słowami, sentencjami i poetyckimi wersami obrazkowych historii, będących zapisem intymnego świata artystki.
„Manifest niemocy” to tytuł jednej z moich artystycznych książek i dobrze oddaje klimat wyczuwalny w historiach obrazkowych wykonanych ręcznie przy użyciu różnych narzędzi. Migawki z dnia codziennego i niecodzienne zderzenia wyrazów wyciętych ze starych gazet, zasłyszane słowa, to ich podstawowy budulec.
Moja twórczość opiera się na poszukiwaniu ukrytego potencjału w materiałach codziennych, niepotrzebnych czy odnalezionych. Rysunki i ilustracje w prezentowanych książkach powstają często intuicyjnie i pod wpływem chwili, a ja – rysując – celebruję emocje chwilom tym towarzyszące. Narracja poszczególnych obrazów, stron rozkładanych harmonijkowo, biegnie swoim rytmem i rozwija się w tempie życia, kolejne zdarzenia – kolejne strony. To swoista historia obrazkowa intymnego życia, edycja wspomnień przefiltrowanych wykadrowanymi autoportretami, okraszonych poetyką słów, recykling codzienności ilustrujący epizody z mojego świata.
Paulina Poczęta
Paulina Poczęta – urodzona w 1980 roku w Zawierciu. Absolwentka Instytutu Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2005). W 2013 roku otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych.
Od 2007 roku zatrudniona na macierzystej uczelni; prowadzi zajęcia z rysunku oraz – od 2017 roku – autorską Pracownię Działań Unikatowych.
Swoją twórczość prezentowała na ponad 20 wystawach indywidualnych i ok. 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wyróżniona na V Międzynarodowym Konkursie Rysunku we Wrocławiu (2012). Laureatka II Nagrody 8. Międzynarodowego Biennale Miniatury w Częstochowie (2014), I Nagrody na 29. Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki (2014) oraz Nagrody specjalnej na XVIII Otwartym Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczny – Zielona Góra 2016. Uczestniczka kolejnych edycji Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych (2011, 2014, 2018).
Mieszka w Bielsku-Białej.
______________________________________________
Więcej na stronie galerii.
komentarze
dodaj komentarz