Pię(K/T)no

Do 8 marca w Starej Fabryce – oddziale Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oglądać można wystawę twórczości Kariny Czernek, Doroty Koperskiej i Jagody Krzywickiej.
image

Dorota Koperska (artysta fotografik), Karina Czernek (malarka) i Jagoda Krzywicka (aktorka i poetka) stworzyły wielowymiarowe, nawiązujące do siebie prace w formatach 100 x 140 cm (malarskie fotografie, dwuwarstwowe obrazy i obrazowe teksty) połączone wspólnym mianownikiem doskonałego, bo pełnego niedoskonałości piękna każdego człowieka. Prace różnią się od siebie za sprawą użycia innych środków wyrazu, a jednak wszystkie bazują na tych samych 10 sesjach fotograficznych skupionych wokół ciała ludzkiego i poprzez wzajemne przenikanie zapraszają do przekraczania naszych zewnętrznych ograniczających nas często powłok.

 

Zderzając ze sobą w warstwach sztuki to, co dopieszczone, z tym, co osamotnione, bo niestandardowe, można się wspólnie zastanowić nad tym, na ile od nas zależy to, kim i jacy jesteśmy dla samych siebie i dla innych, oraz jak ważną rolę w odbiorze piękna i formowaniu go w sztuce odgrywa akceptacja.

 

Dorota Koperska
Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie. Dyplom
z malarstwa na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym pod kierunkiem prof. Zygmunta Lisa i ad. Tadeusza Rusa uzyskała w 2001 r.
Jest malarką, fotografką i projektantką. W ostatnich latach zajmuje się głównie fotografią. Swymi zdjęciami opowiada o świetle, barwach, o tajemniczych rozmyciach planów, o przestrzeniach, wibracjach niedostrzegalnych ludzkim okiem. Walory malarskie zdjęć uwypukla także zastosowana technika mieszania warstw: nakładania na siebie kilku zdjęć, które się przenikają.
Jest autorką kilku wystaw indywidualnych. Bierze udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

 

Jagoda Krzywicka
Aktorka dramatu i miłośniczka słowa.
Od 1997 r. do teraz zagrała na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej ponad 40 ról.
W latach 2007–2010 pracowała w Studium Teatralnym im. Juliusza Osterwy, tworząc autorskie spektakle z własnymi adaptacjami tekstów.
Autorka zbioru poezji Kwiaty dla gąsienic z ilustracjami Anny Kocurek (wersja elektroniczna 2001) oraz wydanego pod patronatem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej albumu poetycko-fotograficznego Biała szarość Bielska ze zdjęciami Dariusza Czernka (2005).
Dwukrotnie nominowana do nagrody Złota Maska województwa śląskiego (2004 i 2015).
Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru (2017).

 

Karina Czernek
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie. Dyplom z malarstwa na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym, pod kierunkiem prof. Jerzego Wrońskiego uzyskała w 1998 r. W 2018 otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zajmuje się malarstwem i tkactwem artystycznym, wykonuje ilustracje do książek dla dzieci oraz prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Od kilkunastu lat wykonuje obrazy
w malarskiej technice własnej, dzięki której osiąga efekt przenikania płaszczyzn. Bawi się łączeniem technik, zacieraniem granic pomiędzy malarstwem i szeroko pojętą tkaniną, eksperymentuje, poszukuje nowych rozwiązań.
Jest autorką 20 wystaw indywidualnych. Brała udział w 23 wystawach zbiorowych.
Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in. II Nagroda Prezydenta Miasta Radomia, Ogólnopolskie Biennale Sztuki – 45 Salon Zimowy, Radom 2018; Nagroda Dyrektora Galerii Bielskiej BWA, 3. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2014.
W 2015 r. otrzymała stypendium Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz