„Pohuśtaj się na nitce życia”. Jan Dobkowski w Galerii Bielskiej BWA

Wystawa Jana Dobkowskiego „Pohuśtaj się na nitce życia” jest premierowym pokazem cyklu rysunków, który artysta realizował w ciągu 10 lat (od grudnia 2001 do czerwca 2011 roku). Na cykl składają się 383 rysunki ołówkiem na papierze czerpanym, jednakowych wymiarów 36 x 47 cm, różniącym się jedynie odcieniem.
image Jan Dobkowski – „Pohuśtaj się na nitce życia”, fot. materiały prasowe organizatora

Te finezyjne rysunki przypominają nieco sztukę japońską, z jej mistrzowsko prowadzoną linią i pełnymi elegancji kształtami, z drugiej strony przywołują pewne elementy sztuki indyjskiej i jej ornamentalnie traktowane ludzkie ciało. Jednak oryginalność i niepowtarzalność kreski Jana Dobkowskiego, jego charakterystycznych form i pięknych kompozycji czyni z nich unikat na skalę światową. To niejako opera omnia artysty, podsumowanie jego dotychczasowych doświadczeń, jego osobista wypowiedź na temat sensu istnienia. Filozoficzny paradygmat dotyczący obecności człowieka we wszechświecie, czerpania kosmicznej energii życia.
Artysta traktuje ten cykl jako całość, stąd pokaz, który otoczy widza bogactwem form i pozwoli przyjrzeć się naraz wszystkim jego elementom w jednej przestrzeni. Janusz Zagrodzki, słynny historyk i krytyk sztuki, pisze w tekście pt. „Na nitce życia”:
(…) Rysunki Dobkowskiego to poematy życia. Kreśli figury i znaki swobodnie rozwijające się w wielu kierunkach. Sztuka rysowania wynika w równym stopniu z wiedzy, co umiejętności. Artysta uzyskał biegłość w kreowaniu rzeczywistości. Przekształcając ją przywołuje siły ponad naturalne, reżyseruje zdarzenia swobodnie kształtujące się na płaszczyźnie rysunku. Jest dawcą form, których materializację poprzedza intuicja i kontemplacja” ”– mówi o wystawie Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

 

Jan Dobkowski – malarz i rysownik, twórca aranżacji przestrzennych. Urodził się w 1942 roku w Łomży. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni prof. Jana Cybisa (1968). W 1972 roku wyjechał do Nowego Jorku; był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej. W 1978 roku Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie organizuje pierwszą dużą retrospektywną wystawę prac artysty. W 1978 roku otrzymał Nagrodę Krytyków im. C.K. Norwida, a w 1994 – Nagrodę im. Jana Cybisa za całokształt twórczości. Swoje prace prezentował na ponad 180 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. Brał udział w ponad 200 prezentacjach zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych w kraju i za granicą, m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku (USA).

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz