Pokonkursowa wystawa Międzynarodowego Konkursu Malarstwa na Szkle „Dzieło rąk i serca” - prace dzieci i młodzieży

Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej zaprasza na wystawę prac dzieci i młodzieży Międzynarodowego Konkursu Malarstwa na Szkle „Dzieło rąk i serca”.
image

Głównym celem projektu „Dzieło rąk i serca” było spopularyzowanie tradycyjnego malarstwa na szkle, przeżywającego rozkwit począwszy od drugiej połowy XVIII wieku przez około sto lat. W późniejszym okresie tworzyli w tej konwencji pojedynczy twórcy, ale to nie było już tak szerokie działanie artystyczne jak wcześniej. Obecnie na polsko-słowackim pograniczu, w Beskidach, na Orawie i w Kysucach, maluje kilka starszych osób wiernych dawnym tradycyjnym wzorcom. Nestorem jest Józef Hulka z Łękawicy koło Żywca, który aktywnie uczestniczył w projekcie i zgłosił swoje prace do konkursu. Zanim jednak odbył się konkurs, staraniem Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, przeprowadzone zostały 63 warsztaty malarstwa na szkle. Zainteresowanie i zapotrzebowanie było wielkie, w efekcie zaplanowana w projekcie liczba 36 zajęć przekroczona została prawie dwukrotnie. Warsztaty odbywały się w wielu miejscowościach w Polsce (Bielsko-Biała, Wilkowice, Żywiec, Kęty, Witkowice, Meszna, Sucha Beskidzka, Rychwałd, Łodygowice) i na
Słowacji (Czadca, Dolny Kubín). W trakcie zajęć ich uczestnicy, dzieci i dorośli, zapoznali się z historią malarstwa na szkle oraz nabyli praktyczne umiejętności tworzenia w tej technice ludowej. Powstało wiele wspaniałych obrazków. Najlepsze spośród nich zdobyły konkursowe nagrody i wyróżnienia. Drugą częścią projektu był konkurs, w którym obok uczestników warsztatów mogły brać udział wszystkie osoby spełniające wymogi regulaminu. Wzięło w nim udział łącznie 427 twórców, w tym 87 dorosłych.

 

Ostatni, trzeci etap rozpoczął się 1 czerwca 2015 roku w Galerii Sztuki ROK w Bielsku-Białej. Wtedy to odbyło się uroczyste otwarcie międzynarodowej wystawy pokonkursowej. Zaprezentowano na niej obrazy na szkle tylko dorosłych uczestników. Miesiąc później (3 lipca) została otwarta druga pokonkursowa wystawa w galerii Oravskiego kultúrnego strediska w Dolnym Kubínie. Niemal równocześnie w Galerii Sztuki ROK przyszła pora na ekspozycję wybranych prac dzieci i młodzieży, która zastąpiła w tym miejscu czerwcową prezentację obrazów twórców dorosłych.

 

Efekty projektu przeszły oczekiwania organizatorów. Olbrzymie zainteresowanie dzieci malarstwem na szkle pozwala mieć nadzieję, że ta trudna technika przetrwa kolejne lata i będzie się rozwijała. Cieszy udział w projekcie wielu nauczycieli po obu stronach granicy. Nabyte umiejętności na pewno będą oni przekazywać swoim podopiecznym.
Znakomicie zaprezentowali się na warsztatach najmłodsi – przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej. Ich prace cechuje wielka szczerość i serdeczność. Należy także zauważyć liczny udział w konkursie osób dysfunkcyjnych. Dla wielu z nich taki sposób malowania był zbyt trudny, ale najbardziej wytrwali i zaangażowani osiągnęli ciekawe efekty.

 

Gorące podziękowania należą się słowackiemu partnerowi projektu Oravskiemu kultúrnemu stredisku w Dolnym Kubínie, a także współorganizującemu warsztaty w Czadcy Kysuckiemu kultúrnemu stredisku. Szczególnie dziękuję twórcom i instruktorom prowadzącym zajęcia w obu krajach oraz współpracownikom z Regionalnego Ośrodka Kultury.

 

Zbigniew Micherdziński - koordynator projektu





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz