Prace laureatów dawnych „Bielskich Jesieni” w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Kolejna niewielka ekspozycja prezentująca obrazy olejne trojga artystów, które zyskały najwyższą ocenę jury kolejnych edycji konkursu „Bielska Jesień” w latach 70., 80. i 90. XX wieku.
image Stanisław Kuskowski, „Zagrożenie środowiska”, 1977, olej, płótno, 54 x 73 cm, własność Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA, fot. materiały prasowe

Stanisław Kuskowski z Nowego Targu za pejzaż pt. „Zagrożenie środowiska” otrzymał Złoty Medal i nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1977 roku na XV Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa „Bielska Jesień ’77”. Bielska malarka Teresa Sztwiertnia za obraz namalowany w konwencji realizmu magicznego pt. „Chwila, w której kwaśnieje mleko” zdobyła Złoty Medal i Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1984 roku, a Waldemar Duda z Wrocławia Złoty Medal „Bielskiej Jesieni” uzyskał w 1995 roku za dwie reliefowe  kompozycje pt. „Błękitna kompozycja” i „Strefa ciszy”. Zakup obrazów Stanisława Kuskowskiego i Teresy Sztwiertni został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kolekcje” w 2014 roku. Ciekawostką jest to, iż syn Stanisława Kuskowskiego – Kamil Kuskowski, trafił także do grona laureatów „Bielskiej Jesieni”, jako zdobywca Grand Prix 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009” za zestaw prac z cyklu „Antysemityzm wyparty”. 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz