Spektakl Teatru CST „Szlemiel”

Galeria Bielska BWA zaprasza na spektakl na motywach opowiadania laureata literackiego Nobla Isaaca Bashevisa Singera „Jak Szlemiel wędrował do Warszawy” w wykonaniu Teatru CSW.
image Szlemiel, fot. archiwum teatru

Żydowskie imię Szlemiel oznacza wyjątkowego pechowca, ale czy takim właśnie człowiekiem okaże się on w spektaklu cieszyńskiego alternatywnego Teatru CST? Zobaczymy. Zespół sześciu aktorów Teatru CST z filozoficzno-obyczajowej opowieści żydowskiego pisarza tworzy widowisko o radosnym szaleństwie tkwiącym nawet w najprostszym ludzkim życiorysie. Rozpisanej na głosy i dynamicznie wykonanej historii towarzyszą motywy tradycyjnej klezmerskiej muzyki.

 

Jak pisze reżyser spektaklu, Bogusław Słupczyński o historii żydowskiego bohatera w „Szlemielu”: „Co wiemy o naszych przedwojennych sąsiadach z ulicy Nowe Miasto, Frysztacka czy Mennicza w Cieszynie? Czy pamiętamy ich nazwiska? Imiona? Czy pamiętamy, czym się zajmowali, jak wyglądali, co wnosili do naszego wspólnego życia? Jak współtworzyli nasze miasto? Jak kochali, jak świętowali, jak pracowali, jak się bawili, jak płakali... Nie pamiętamy ich twarzy, ich języka, ich „koloru”, ich sąsiedztwa. A żyli tu od początku XVI wieku. Przez ich ostatnie dwadzieścia lat byli polskimi obywatelami. Wielu przez wieki czuło się Polakami. A my – dziś – co najwyżej wiemy, że na Hażlaskiej jest „Żydowszczok”. Przeważnie tyle. Ale na szczęście jest literatura, są pieśni, jest muzyka, są opowieści”.


Występują: Katarzyna Słupczyńska, Krzysztof Cis, Łukasz Matuszek, Tomasz Majorek, Tomasz Pisarek, Bogusław Słupczyński

Reżyseria: Bogusław Słupczyński

Światło: Marek Gagatek

Realizacja dźwięku: Szymon Słupczyński

Opracowanie muzyczne: Bogusław Słupczyński

Wykonanie kostiumów: Pracownia „Dekor-ka" Katarzyny Jonczy

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz