Stepan Rudik „Ukraina”

Galeria Fotografii B&B zaprasza na wernisaż wystawy fotografii pt. „Ukraina” oraz spotkanie z autorem Stepanem Rudikiem.
image fot. Stepan Rudik / materiały organizatora

Stepan Rudik – fotograf dokumentalista. Urodził się w 1982 r. w miejscowości Bagate na Ukrainie. Pochodzi z regionu Ukrainy zwanym Besarabią, który charakteryzuje się multikulturowością. W 2006 roku ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Kultury i Sztuk Pięknych, na Wydziale Sztuki Filmowej i Telewizyjnej, specjalizacja Fotografia (Ukraina). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (2015 r.), członkiem Związku Artystów Fotografików Ukrainy (2005 r.) oraz Związku Artystów Fotografików Rosji (2004 r.). Dwukrotny Stypendysta Gaude Polonia w 2010 oraz 2013 r. (Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury). Ukończył Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu na kierunku Fotografia, Wydział Komunikacji Multimedialnej, studia magisterskie (2016 r.). Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2017 r.). Laureat wielu międzynarodowych konkursów.

Jego prace eksponowane były między innymi w Polsce, Ukrainie, Rosji, USA, Meksyku, Wielkiej Brytanii.

Od 2014 Stepan żyje i pracuje na stałe w Polsce.

 

Ukraina. Co dla mnie znaczy to słowo? To przede wszystkim uczucia. Uczucia i emocje. Wynikające ze wspomnień i przeżyć. Wspomnienie dzieciństwa. Uczucie ciepła i radości. Rodzicielska opieka oraz krąg wesołych przyjaciół. To słowo automatycznie zmusza mnie do analizowania: jak było kiedyś i co było, jak jest teraz i co będzie w przyszłości? To także rozczarowanie i zmęczenie. Strach o jutro i o przyszłość. Utrata przyjaciół, nadziej, rozwoju. Ciężko. Trudno wyrazić jednym słowem lub jednym zdaniem, jednym zdjęciem lub kilkoma, odczuć związanych z krajem, ojczyzną, domem, rodziną, narodem. To coś nienamacalnego, coś unoszącego się w powietrzu i niewidocznego. Uczucia i emocje. UKRAINA to stan umysłu i ducha. To mentalność narodu i wartości, to historia, to pamięć i współczesny świat, oszałamiająco szybko rozwijający się, ze swoimi tendencjami, zmieniający realność, krajobrazy i umysły ludzi. To także losy każdego człowieka i ich życia, losy całego narodu i kraju. UKRAINA – to niezależność, wojna, polityka, oligarchia, emeryci i emerytury, apteki i lekarstwa, religia, rewolucji, bieda, mnogość drogich aut, niesprawiedliwość i korupcja, bezprawie, beznadzieja, nienawiść. Ludzie pragną stabilności i pokoju. Chcą by ich dzieci były zdrowe. Bardzo jest mi żal ludzi. Starają się przeżyć, zamiast po prostu żyć. W moim projekcie UKRAINA chciałbym pokazać przekrój życia: kulturalnego, politycznego, wojennego, codziennego - państwa i jego obywateli. Fotografia wg mnie jest ponadczasowa. Bez związku z określonym miejscem, wydarzeniem, czasem; ona jest obrazem, alegorią, metaforą, symbolem, hieroglifem, kodem. W swoim minimalizmie obrazuje cały świat z jego paradoksami, absurdami i chaosem.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz