„Sztuka ludowa Beskidów” – wystawa prac członków Oddziału Beskidzkiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych

Od 7 lipca w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę „Sztuka ludowa Beskidów”, na której prezentowane będą prace członków Oddziału Beskidzkiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Ekspozycja zorganizowana jest z okazji jubileuszowego 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
image Galeria Sztuki ROK, zdjęcie archiwalne

Zobaczymy na niej prace prawie sześćdziesięciu artystów ludowych zrzeszonych w beskidzkim STL, z których wielu nagrodzonych zostało Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wśród eksponatów znajdziemy charakterystyczne dla Beskidów bibułkarstwo, rzeźbę w drewnie i kamieniu, malarstwo na szkle oraz – wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – tradycyjnie wytwarzane koronki koniakowskie czy też drewniane zabawki z ośrodka żywiecko-suskiego. Poza tym prezentowane będą tradycyjne instrumenty pasterskie, żywieckie pierniki, metaloplastyka, garncarstwo i literatura ludowa.

 

„Wystawa prac twórców zrzeszonych w Oddziale Beskidzkim STL, przygotowana w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury, jest zaproszeniem do enklawy piękna. Kto wejdzie w przestrzeń pełną koloru, uwodzącą zestawieniem ekspresyjnych rzeźb i misternie zwijanych bibułkowych kwiatów, barwnych malowideł na szkle i monochromatycznych, delikatnych koronek koniakowskich, fantazyjnych ptaszków, koników i skromnych form ceramiki – nie może pozostać obojętny. Piękno zewsząd ogarnia. Niektórym spośród zwiedzających przypomni się może czarodziejski świat własnego dzieciństwa: zabawy drewnianym konikiem z furką, odwiedzanie z bożonarodzeniową szopką domów sąsiadów, widok heklującej babci z migającym szydełkiem w rękach, odkrycie przeznaczenia glinianej okaryny...”

Maria Lipok-Bierwiaczonek „Enklawa piękna. Spotkanie ze sztuką beskidzkich twórców”

– fragment tekstu katalogu towarzyszącego wystawie

 

 

 

 

 


 

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz