Triennale Tkaniny „Bez Granic” w Muzeum Techniki i Włókiennictwa

 Wystawa w Bielsku-Białej jest ostatnią odsłoną Triennale, które wcześniej odwiedziło pięć miast europejskich: Trenčín, Bratislave, Liptovský Mikuláš, Uherské Hradiště oraz Győr.  
image fot. Muzeum Techniki i Włókiennictwa

Przedsięwzięcie organizowane przez Klub Twórców Tkaniny Arttex ma charakter międzynarodowy, a jego celem jest prezentacja szeroko rozumianej tkaniny artystycznej oraz techniki arttex.

 

Do konkursu, podczas Triennale zgłosiło się 240 artystów z całego świata, spośród nich międzynarodowe jury wyłoniło 91 osób: 79 profesjonalistów i 12 studentów.

 

Projekt skierowany jest do profesjonalnych projektantów pracujących w tkaninie, projektantów mody, designerów tradycyjnie bądź eksperymentalne tworzących tekstylia, a także do uczniów szkół średnich i studentów uczelni artystycznych.

Triennale ma wzbudzać zainteresowanie tkaniną unikatową oraz motywować artystów do szukania nowych rozwiązań i eksperymentowania w tej dziedzinie sztuki.

 

Organizatorzy pragną zapoczątkować dialog między twórcami, pracującymi w odmiennych technikach i zachęcać ich do pracy w metodzie arttex. Chcą pomóc tym, którzy nigdy nie posługiwali się powyższą techniką, studentom i pedagogom z różnych krajów, którzy mają za sobą odmienne doświadczenia edukacyjne.

 

Mottem wystawy jest pokazanie tkaniny w nowym wymiarze, nie tylko poprzez klasyczne obrazy z tkanin, ale w nowych kontekstach jako tekstylne rzeźby, obiekty, instalacje, artefakty związane z modą, oraz scenografię. Wystawa pozwoli na konfrontację ze sztuką włókna i jednocześnie pokaże nowe możliwości i sposoby potraktowania tej dziedziny.

 

Celem trzeciej edycji jest wzbudzenie świadomości o międzynarodowym charakterze Triennale, głównie wśród profesjonalnych twórców i ludzi związanych z kulturą.

 

Najlepsza praca została nagrodzona Grand Prix im. Boženy Augustinovej.

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz