TyDzień Tańca 2018: „ Zabawa” w Bielsku-Białej

Taniec to relacja, tworzenie, samoocena, piękno, świadomość … Bielszczanie, wraz z całym światem, Międzynarodowy Dzień Tańca będą świętować w Galerii Bielskiej BWA. Zapraszamy w niedzielę 29 kwietnia.
image fot. materiały organizatora

W Bielsku-Białej dzień ten, organizowany po raz jedenasty, wzbogacany jest wydarzeniami realizowanymi w projekcie TyDzień Tańca, wszechstronnie promującym sztukę baletu, jednoczącym wokół idei tańca artystów wielu dyscyplin, a także samych bielszczan. Tegoroczna edycja skupiona jest wokół pojęcia zabawy.

 

W programie:
godz. 11.00 – wprowadzenie
godz. 11.15 – zajęcia ruchowe dla dzieci z rodzicami
godz. 11.30–12.00 – Jestem – zajęcia plastyczne z komiksu (dla dzieci z rodzicami)
godz. 12.15–12.45 – wykłady z wiedzy o tańcu dla dzieci m.in. o tańcu religijnym, rytualnym, dynastycznym, świeckim z Indii, Chin, Egiptu, Grecji i Rzymu
godz. 13.00–14.00 – bajki animowane do muzyki klasycznej (dzieci i dorośli)
godz. 14.00–16.45 – przerwa na obiad
godz. 16.45 – ciekawostki ze świata tańca
godz. 17.00 – koncert fortepianowy Marka Kąkola (F. Chopin, L. van Beethoven, F. Liszt)
godz. 18.00 – wykład z wiedzy o balecie
godz. 19.00 – Jak odczytać spektakl baletowy? – projekcja i wykład

 

Od 2008 roku TyDzień Tańca organizowany jest przez Studio Tańca Entrée. Pomysłodawczynią i organizatorką wydarzeń jest Aleksandra Skowrońska, tancerka i założycielka Studia Tańca Entrée.

 

Taniec jest mową ciała. W połączeniu z muzyką i rytmem tworzy fenomenalne zjawisko, które na przestrzeni wieków przeszło swoistą metamorfozę, rozwijając się w rozmaitych kierunkach, objawiając w różnych formach i stylach. Taniec, element dziedzictwa kultury, jest dziś naszą własnością i źródłem idei. Jego wartości estetyczna wraz z warstwą treściową, jaką jest język ciała, doprowadzać należy do perfekcji. Taniec ma również ogromne znaczenie osobotwórcze, wyzwala pozytywne emocje, poczynając od radości zabawy, przez poczucie wspólnoty działania i poznawania się w dziele tworzenia, do niezwykle kształcących przeżyć związanych z uczestnictwem w wydarzeniach artystycznych, spektaklach tanecznych, koncertach, pokazach.
 
Te pozytywne przeżycia w ręku dobrego nauczyciela mogą stać się cudownym kluczem, który otworzy ludzką duszę, czyniąc ją wrażliwą na piękno w ruchu i muzyce. Od postawy otwarcia, już tylko krok do budzących się zainteresowań, a stąd długa droga w dążeniu do perfekcji w ruchu i w geście. Droga, na której zmagać się będziemy ze słabością ciała i charakteru. Taniec jednak, niezależnie od formy, jest w samej swojej istocie doskonałym instrumentem kształtującym  i wychowującym. 
 
Balet wywodzi się od włoskiego słowa ballare - tanczyć. Nazywamy tak widowisko sceniczne złożone tylko z tańców. Opiera się ono na określonych zasadach i spełniać musi wysokie wymagania estetyczne, bo tylko wtedy staje się sztuką równą muzyce, malarstwu czy rzeźbie.
 
Klasyczny pochodzi od łacińskiego clasis, którym w starożytnym Rzymie określano obywateli możnych i wykształconych. Dziś znaczy ona tyle co doskonały, wzorowy, jasny, przejrzysty, pełen ładu i harmonii. Ideą tańca klasycznego jest oderwanie się od ziemi, lekkość i piękna linia ciała zaangażowana w przestrzeni  na podobieństwo rzeźby.
komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz