Wydarzenia Festiwalu sztuki czeskiej w Galerii Bielskiej BWA

Wydarzenia poświęcone czeskiemu filmowi i poezji czeskich autorów niezależnego środowiska z Ostrawy będą zwieńczeniem Festiwalu sztuki czeskiej, którego trzonem są dwie wystawy prezentowane w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej do 28 października 2018 roku.
image Petr Ligocký fot. materiały prasowe organizatora

Wystawy o których mowa to: „Intuicja malarza. Daniel Balabán / Jarosław Modzelewski” oraz „W zasięgu. Sztuka czeska XIX i XX wieku ze zbiorów Regionalnej Galerii Sztuki w Zlinie”.   

 

Cztery filmy w reżyserii Jiří’ego MenzlaOndřeja TrojanaPetra Zelenki i Karela Kachyňy  to komedie i fabuły ukazujące losy i dylematy kilku pokoleń  Czechów osadzone w różnych okresach historii, od przełomu wieków począwszy, poprzez okres komunizmu i Praską Wiosnę do czasów współczesnych, obejmujących lata po transformacji ustrojowej. Projekcje filmów, w scenerii wystawy prezentującej zlińską kolekcję sztuki, poprzedzone będą prelekcjami Jana Trzupka, historyka sztuki i kuratora, znawcę i miłośnika czeskiego kina. Filmy wyświetlane będą z polską wersją językową.

 

W programie:

poniedziałek, 22 października 2018 roku, godz. 17.00:

„Cudowni mężczyźni z korbką” / „Báječní muži s klikou”, 1978, 84 min
reżyseria: Jiří Menzel

„Śmierć pięknych saren” / „Smrt krásných srnců”, 1986, 91 min
scenariusz  i reżyseria: Karel Kachyňa

 

wtorek, 23 października 2018,  godz. 17.00:

„Dowód osobisty” / „Občanský průkaz”, 2010, 129 min
reżyseria: Ondřej Trojan,scenariusz: Petr Jarchovský

„Rok diabła” / „Rok ďábla”, 2002, 88 min
scenariusz i reżyseria: Petr Zelenka

 

W czwartek, 25 października o godz. 17.00 zapraszamy na  wieczór poezji czeskiej – w którego tytule znalazło się motto: „Teraz, czego nie masz, nie posiadasz” –  oraz koncert. Wieczór poprowadzi Jiří Macháček, redaktor naczelny kwartalnika Protimluv z Ostrawy, pisma istniejącego od 2002 roku, w którego obszarze zainteresowań jest współczesna literatura, zarówno czeska, jak i polska, węgierska, słowacka, słoweńska i amerykańska oraz inne dziedziny sztuki, jak teatr, muzyka czy sztuki wizualne. Od 2011 roku wydawnictwo Protimluv wydaje także książki.

Gośćmi wieczoru będą poeci: Ondřej Hložek, Petr Ligocký, Radovan Jursa i Oskar Mainx. Czytane po czesku wiersze tłumaczone będą na język polski przez Franciszka Nastulczyka.
W trakcie wieczoru koncert zagra duet Jiří Macháček (skrzypce) i Pavel Johančík (gitara elektryczna, sampler, efekty).

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

 

Festiwalowi sztuki czeskiej towarzyszą także oprowadzania kuratorskie po wystawie „INTUICJA MALARZA. Daniel Balabán / Jarosław Modzelewski”,  kierowane do zorganizowanych grup młodzieży szkolnej i akademickiej oraz widzów – oprowadza kurator Krzysztof Morcinek, artysta, grafik, kurator Galerii Bielskiej BWA (obowiązują zapisy pod numerem 506 164 656).

 

Festiwal sztuki czeskiej współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014–2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz