Wyniki 34. Wojewódzkiego i 20. Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa”

Finał Przeglądu połączony z jubileuszem imprezy odbędzie się 21 października w Spółdzielczym Centrum Kultury Best w Bielsku-Białej.
image

Po raz kolejny jury 34. Wojewódzkiego i 20. Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa” w składzie: Tomasz Jastrun (przewodniczący), Jan Picheta, Juliusz Wątroba oraz Irena Edelman (sekretarz) wybrało spośród 613 osób 100 autorów z całej Polski (lista jest w załączniku). W imieniu jurorów mówi Jan Picheta:

Jesteśmy zachwyceni największą od lat ilością tekstów, które napłynęły na przegląd. Mogę nawet zaryzykować twierdzenie, że ilość przeszła w jakość! Z satysfakcją przyznaję, że laureaci wyróżnili się nadzwyczajną wrażliwością na otaczający świat. Niektórzy ujawnili literacką i językową biegłość, inni byli niezwykle zdumieni istnieniem krzywdy społecznej w naszych postkomunistycznych czasach... Szczególnie cieszy niezwykły wykwit ciekawych dokonań prozatorskich gimnazjalistów i licealistów. Jesteśmy zadowoleni z odkrywczych tekstów poetyckich uczniów z tej samej grupy wiekowej. W tej edycji przeglądu było naprawdę w czym wybierać i wielokrotnie musieliśmy stanąć przed poważnymi dylematami, kogo nagrodzić, zwłaszcza spośród prozaików – gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich.

 

Martwi jedynie skromna ilość (i także jakość) tekstów uczniów szkół podstawowych. Zabrakło zwłaszcza utworów poetyckich, które w poprzednich edycjach „Lipy” ujawniały zachwyt dzieci nad światem, osobliwie przyrodą, a które są cudownym źródłem wszelkiej poezji. Czyżby współczesna szkoła podstawowa nie zwracała uwagi na elementarne, twórcze potrzeby uczniów? Następne edycje pokażą, czy jest to tragiczny w skutkach trend pedagogiczny, czy jednorazowa, mało istotna aberracja...

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook