Wystawa: Allan Starski - scenografia, Wiesława Starska - kostiumy

Wystawa scenografii Allana Starskiego, wybitnego twórcy znanego w świecie z niepowtarzalnych projektów realizowanych w wielu głośnych produkcjach filmowych, europejskich i amerykańskich, laureata Oscara, oraz projektów kostiumów autorstwa Wiesławy Starskiej, żony artysty.
image fot. materiały organizatora

Allan Starski poprzez swoje wizje i pomysły scenograficzne potrafił niezwykle sugestywnie wprowadzać widza w świat przedstawiany w filmie. Za najlepszą scenografię zaprojektowaną w 1993 roku do filmu „Lista Schindlera" w reż. Stevena Spielberga Allan Starski otrzymał w1994 roku Oskara - Nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, a także Nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles oraz nominację do nagrody BAFTA - Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

 

Wielu światowej sławy reżyserów, zagranicznych i polskich, zapraszało Allana Starskiego do współpracy, co przynosiło wyjątkowe scenografie doceniane przez znawców filmu, a także widzów. Współpraca z Krzysztofem Kieślowskim zaowocowała scenografią do filmu „Bez końca" (1984). W 1987 roku Starski stworzył scenografię do brytyjsko-jugosłowiańskiego filmu telewizyjnego „Ucieczka z Sobiboru" w reż. Jacka Golda, za którą otrzymał nominację do amerykańskiej nagrody Emmy, zwanej telewizyjnym Oscarem. Film opowiada o powstaniu więźniów w obozie zagłady w Sobiborze w czasie II wojny światowej. Starski współpracował także z Agnieszką Holland, tworząc scenografię w filmach reżyserki „Europa, Europa" (1990) i „Plac Waszyngtona" (1997).

 

W ostatnich latach artysta aranżował intrygującą przestrzeń m.in. dla filmu „Hannibal. Po drugiej stronie lustra” w reż. Petera Webera (2007) i film o zagładzie Ormian „The Cut” w reż. Fatih Akim'a ( 2013). Jest autorem niepowtarzalnych scenografii w filmach Romana Polańskiego: „Pianista" (2002) i „Oliver Twist" (2005). Scenografia jego autorstwa w przejmującym filmie, będącym ekranizacją wspomnień kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana, który przeżył warszawskie getto żydowskie podczas II wojny światowej - z Adrienem Brody w roli głównej - otrzymała wiele prestiżowych nagród filmowych, m.in. francuskiego Cezara i  polskiego Orła (2003). Stworzona przez Starskiego wizja zrównanego z ziemią miasta oraz sceneria dla heroicznej walki bohatera z głodem, śmiercią i okrucieństwem, przejdzie - tak, jak i cały film - do historii kina, do dokumentów i obrazów Zagłady.

 

Wielokrotnie do pomysłów Allana Starskiego sięgał Andrzej Wajda - ich współpraca rozpoczęła się w 1976 roku. Starski zrealizował scenografię do takich dzieł Wajdy, jak m.in.: „Człowiek z marmuru" (1976), „Bez znieczulenia" (1978), „Panny z Wilka" (1979) - film ten otrzymał nagrodę za scenografię na 6. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, „Człowiek z żelaza" (1981), „Danton" (1982), „Pierścionek z orłem w koronie" (1992) czy do „Pana Tadeusza" (1999), którego scenografię nagrodzono polskimi Orłami. Ostatnio Starski stworzył scenografię do filmu „Pokłosie" (2012) w reż. Władysława Pasikowskiego (nagrodzony Orłem za scenografię).

 

Allan Starski urodził się 1 stycznia 1943 roku w Warszawie, jako syn Ludwika Starskiego, znanego scenarzysty i autora tekstów popularnych piosenek, związanego z kinem przed i po drugiej wojnie światowej. Jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1969), gdzie studiował wystawiennictwo. Pasjonował się rysunkiem. Związał się z filmem - rozpoczął jako asystent scenografa, natomiast jako samodzielny scenograf zadebiutował w 1973 roku w filmie Ryszarda Bera „Chłopcy". Starski jest autorem scenografii filmowych, ale też teatralnych - przy jego udziale powstały np. „Rozmowy z katem" (reż. Andrzej Wajda, Teatr Powszechny w Warszawie) a także przedstawienia Teatru Telewizji, m.in. „Czarownice z Salem" Artura Millera (reż. Zygmunt Hübner). Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. W 2013 roku za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2015 roku odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd na Piotrkowskiej. Artysta mieszka w Warszawie.

 

Wiesława Starska jest kostiumografem, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Filmowej, z urodzenia bielszczanką (1945). Autorka projektów kostiumów do filmów, w tym do produkcji, w których Allan Starski projektował scenografię. Tworzyła również scenografię do spektakli teatralnych i telewizyjnych, jak np. „Wujaszek Wania" w reż. Aleksandra Bardiniego (1980) - za którą otrzymała nagrodę na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie (1980), czy „Czarownice z Salem" w reż. Zygmunta Hübnera (Nagroda Główna za scenografię i kostiumy na XX Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1980 roku).

 

Allan Starski i Wiesława Starska będą gośćmi III Edycji Uczniowskiego Kongresu Kultury pod hasłem „Zawód filmowiec", którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej. W programie projekcje filmów, wideoklipów, dyskusje, warsztaty oraz spotkania z kostiumolożką Wiesławą Starską, scenografem Allanem Starskim, operatorami filmowymi - Sławomirem Idziakiem i Michałem Łuką, krytykami filmowymi - Łukaszem Maciejewskim i Tadeuszem Sobolewskim oraz reżyserem Yachem Paszkiewiczem. Kongres odbywa się w dniach 20, 21, 22 kwietnia 2016.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz