Wystawa Józefa Hulki i Antoniego Toborowicza – „Dwa światy”

Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę prezentującą dorobek artystyczny Józefa Hulki z Łękawicy oraz Andrzeja Toborowicza z Woli Libertowskiej.    
image Prace Antoniego Toborowicza, fot. D. Kocemba/ROK

Pierwszy z nich to wybitny reprezentant tradycyjnej sztuki ludowej, z powodzeniem uprawia rzeźbę w drewnie i kamieniu, malarstwo na szkle oraz tzw. plastykę obrzędową związaną z okresem Świąt Bożego Narodzenia (szopki, gwiazdy, kozy kolędnicze). Wykonuje piękne szopki kukiełkowe wzorowane na starym drewnianym kościółku w rodzinnej miejscowości.


Antoni Toborowicz to twórca zdecydowanie odmienny, tworzy baśniowe wizerunki zwierząt i roślin. Korzysta z dorobku tradycyjnej sztuki ludowej w sposób twórczy. Jego dzieła są bardzo syntetyczne, oszczędne w kolorze i formie. Zachwycają swoim majestatem, powściągliwością. Artysta pracuje głównie w drewnie, chętnie włącza do swoich kompozycji elementy skórzane i wykonane z wikliny.


Artystów łączy tematyka: obaj tworzą wizerunki Maryi i Chrystusa, aniołów i świętych oraz muzykantów i zwierząt domowych. Jednak ich styl jest na tyle różny, że każdy z nich stanowi swój własny świat, kreując odmienną wizję uniwersum.

 

Wystawa, przygotowana wspólnie przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i Galerię Bielską BWA, towarzyszy festiwalowi Tydzień Kultury Beskidzkiej.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz