Wystawa Ryszarda Grzyba „Malarstwo jest ogrodem swiata”

Wystawa obrazów Ryszarda Grzyba, malarza, poety, projektanta graficznego, w latach 1982-1992 członka legendarnej Gruppy, którą tworzył wespół z Pawłem Kowalewskim, Jarosławem Modzelewskim, Włodzimierzem Pawlakiem, Markiem Sobczykiem i Ryszardem Woźniakiem.
image Patrząc w stronę ogona, 2008, akryla na płótnie, fot. materiały organizatora

Artyści Gruppy - określani w Polsce jako „Dzicy" - wpisywali się w estetykę popularnego na Zachodzie malarstwa fali Nowej Ekspresji czy też Neue Wilde.

Malowali krzykliwe, figuratywne obrazy, świadomie antyestetyczne. Na tle szarości lat 80. pełne barw malarstwo Gruppy zdawało się wręcz krzyczeć kolorem. Neoekspresyjna stylistyka została przez nich zaadoptowana do napiętej sytuacji polityczno-społecznej w Polsce. „Dzikość" malarstwa Gruppy była jednak nie tylko buntem przeciw stanowi wojennemu, ale także przeciwko nudzie postawangardowej sztuki, która wchodziła w okres jałowego akademizmu" - pisze o twórczości Gruppy Ewa Gorządek.

W tym okresie Ryszard Grzyb tworzył głównie pełne ekspresji i zaangażowania społecznego prace na papierze, malowane temperą na kartonach; w kolejnym etapie - w malarstwie olejnym -  na płótnach artysty pojawiają się zwierzęta: nosorożce, króliki, motyle, żółwie. Figuratywne obrazy, przedstawiające zwierzęta w geometrycznych kształtach, emanowały nie tylko bogactwem koloru i ornamentyki, ale także poezją, magią i swoistą groteskowością. W obrazach tych można doszukać się odniesień do wątków filozoficzno-literackich oraz tradycji kulturowych Europy i Wschodu.


Równolegle do malarstwa artysta tworzy poezję. W 2004 roku rozpoczął realizację multimedialnego projektu „Zdania napowietrzne".

 

„Ryszard Grzyb kolekcjonował krótkie sentencje poetyckie, „absurdalne" - jak sam określa - „haiku" i umieszczał je w nowym kontekście: na billboardach, pocztówkach, ołówkach, kubkach, przekształcał je w neony czy tabliczki informacyjne, które można było zobaczyć w różnych miejscach Warszawy" - pisze o multimedialnym projekcie „Zdania napowietrzne" Maryla Sitkowska. „Zdania napowietrzne" zostały wydane przez Świat Literacki w 2005 roku.

O prezentowanych na wystawie w Galerii Bielskiej BWA swoich 35 obrazach z lat „dwutysięcznych" (2000-2015) Ryszard Grzyb pisze tak: - Obrazy przedstawiają samoloty odlatujące do nieznanych miejsc, czaszkę trzymaną w dłoniach, zwierzęta prawdziwe i zwierzęta fantastyczne, gołębie, dzięcioły stukające do bram nieba, wróble zamienione w haiku, upływ czasu i wieczną teraźniejszość, trwogę, nosorożce, portrety różnych osób, starą pracownię artysty, „jotpegi", czyli obrazy inspirowane wydrukami komputerowymi, refleksję egzystencjalną, nostalgię, parawany, scenę z teatru okrucieństwa Artauda. Prawie zawsze tytuły są integralną częścią obrazów i nie można ich pominąć.

Ryszard Grzyb urodził się w 1956 roku w Sosnowcu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego (1976-1979) oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1979-1981). Dyplom uzyskał w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. W latach 1982-1992 był członkiem Gruppy, z którą wystawiał i uczestniczył w jej akcjach. Był też współzałożycielem i wydawcą pisma Gruppy - „Oj dobrze już". Swoje teksty publikował m.in. w „Nowym Wyrazie" (1980, 1981), „Miesięczniku Literackim" (1981), w „Oj dobrze już", w publikacji „Sztuka Najnowsza. Co słychać", pod red. M. Sitkowskiej (Warszawa 1989), i „Young Poets of a New Poland", (London 1993) oraz w piśmie artystycznym „Tytuł roboczy" (2004). Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu; Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, w Muzeach Okręgowych w Katowicach, Bytomiu, Toruniu, Bydgoszczy, Olsztynie, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. W 2010 roku został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa. Oprócz malarstwa, artysta zajmuje się także grafiką reklamową i wydawniczą. Od wczesnej młodości uprawia też karate, a obecnie biegi długodystansowe.

 

Wystawa trwa od 25 maja do 16 czerwca 2016. 25 maja o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Ryszardem Grzybem.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz