Wystawa „Textile Art of Today 2015-2017”

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza do Starej Fabryki na wystawę „Textile Art of Today 2015-2017”.
image

Wystawa ma charakter konkursu i jest regularnie organizowana przez słowackie Stowarzyszenie Triennale Tkaniny „Bez granic”, co trzy lata od 2006 r.

 

Ekspozycja główna, składająca się z najlepszych, nadesłanych z całego świata, prac jest prezentowana w państwach Grupy Wyszechradzkiej (V4), w galeriach i muzeach, które są partnerami wydarzenia. Od pierwszej edycji triennale zamiarem organizatorów było ukazanie współczesnej tkaniny artystycznej jako dziedziny twórczej o szerokim potencjale możliwości rozwiązań technologicznych. Dlatego w selekcji prac i ich ocenie, szczególną rolę odgrywa innowacyjność rozwiązań formalnych, eksperymentowanie, przekraczanie granic znanych i tradycyjnych metod tkackich i tekstylnych. Stąd ekspozycje konkursowe to wystawy, na których, obok obrazów „malowanych” włóknem, dominują instalacje przestrzenne, rozwiązania scenograficzne, działania z zakresu mody i krawiectwa, obiekty multimedialne, a nawet performance. Poprzez tak sformułowane założenia organizatorzy dokonują redefinicji dziedziny, inspirują artystów do podejmowania nowych wyzwań i ukazują tkaninę artystyczną w nowoczesnym wymiarze. Konkurs od początku skierowany był do artystów profesjonalnych i studentów Akademii Sztuk Pięknych.

 

Do udziału w Textile Art of Today 2015‒2017 zgłosiło się 230 artystów z całego świata, którzy łącznie nadesłali 470 prac. Międzynarodowe jury wybrało 76 artystów profesjonalnych i 13 studentów. Najlepsza praca zwyczajowo została uhonorowana nagrodą główną – Grand Prix im. Boženy Augustinovej. Tym razem otrzymała ją słowacka artystka Sylvia Birkušová za pracę „From my Point de Hongrie or memory Cvernovka 1”. Przyznano również trzy wyróżnienia, których laureatami zostali: duet z Hong Kongu Jeanne Tan i Chencheng Zhao za realizację „Scion”; niemiecki artysta Gudrun Kleffe za „Ovolum” oraz Renata Laurinavičiuté z Litwy za „Statistics unknown”. Regulaminową Nagrodę dla studenta otrzymała słowaczka Veronika Uhráková za „Interactive pins”. Ponad to, Nagrodę Polskiego Instytutu w Bratysławie otrzymała polka, Joanna Zemanek za tkaniny z cyklu „Bulimia”; Galeria Tatrzańska w Popradzie przyznała nagrodę Słowaczce Blance Šperkovej za pracę „Islands”.

 

Inauguracja Textile Art of Today 2015–2017 odbyła się w Muzeum Narodowym Słowacji w Zamku w Bratysławie we wrześniu ubiegłego roku. Od lutego do marca 2016 r. ekspozycja była prezentowana w Popradzie, skąd została przewieziona do Bielska-Białej. Kolejnym miastem, które będzie gościć międzynarodowe Triennale jest węgierskie Győr, a później wystawa powędruje do Czech, gdzie będzie można ją zwiedzać do lutego 2017 r. w Uherském Hradišti. 

 

Textile Art of Today 2015–2017 w Bielsku-Białej towarzyszy wystawa indywidualna „Božena Augustinová. Tkanina artystyczna”, która jest dostępna w przestrzeni patio Zamku książąt Sułkowskich.

 

Mimo iż Božena Augustinová (1939–2005) często prezentowała swoje prace za granicą, w Polsce jest to pierwsza wystawa indywidualna tej niezwykłej postaci, która wciąż inspiruje, czego dowodem jest fakt, że o Grand Prix jej imienia podczas Triennale starają się twórcy z całego świata.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz