Wystawy Teresy Sztwiertni i Michała Klisia

W 2021 roku mija 70. rocznica połączenia Bielska i Białej. W Galerii Bielskiej BWA z tej okazji zaplanowano wystawy artystów o uznanym dorobku, reprezentujących bielskie środowisko plastyczne. W piątek, 3 września o godz. 17.00 w galerii odbędą się wernisaże wystawy malarstwa Teresy Sztwiertni pt. „Utajone” oraz twórczości Michała Klisia „Wyrwane z niepamięci”.
image

Obrazy bielskiej artystki przedstawiają świat z pogranicza snu i jawy, przedmioty lub osoby, które zestawiane są w zaskakujący sposób. Prof. Michał Kliś wraca do dzieciństwa spędzonego w wielopokoleniowej rodzinie w Łodygowicach; na wystawie artysta prezentuje młodzieńcze fotografie z lat 60. XX wieku, obrazy z lat 70. i 90. inspirowane podbeskidzkim pejzażem, grafiki oraz plakaty.


W Klubokawiarni Aquarium otwarta zostanie wystawa fotografii prof. Janusza Tylmana, znanego operatora i realizatora związanego z Łódzką Szkołą Filmową (piątek, 3 września, godz. 17.00).


Po wernisażach galeria zaprasza na wydarzenia w plenerze pod hasłem „Miasto, którego nie ma" (plac obok galerii, od strony ul. Adama Mickiewicza). Będzie koncert muzyki żydowskiej „Vild Lid”, który zaprezentuje klarnecista Paweł Szamburski (godz. 22.00), a o godz. 23.30 widzowie ujrzą niezwykły spektakl – na ścianie kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 17, położonej naprzeciw placu łączącego Galerię Bielską BWA i Teatr Lalek Banialuka, prezentowany będzie video mapping architektury z okazji jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej pt. „Połączenie”. Autorami projekcji są artyści Tomasz Paluch i Kamil Krygier.
Zilustrowana muzyką kilkuminutowa animacja w sposób artystyczny interpretuje tytułowe przesłanie odwołujące się do połączenia miasta, kultur, tradycji i różnych idei. Projekcja będzie wznawiana trzykrotnie w kilkuminutowych odstępach, do godz. 23.45.

______________________________________________

 

 

Teresa Sztwiertnia „Utajone”

Malarstwo pełne tajemnic, emanujące atmosferą snu, bajki, choć często dotykające spraw codziennych. Malarstwo dla Teresy Sztwiertni, to „przewodnik do niezwykłych miejsc”.

03.09.2021 – 03.10.2021

kuratorka wystawy: Teresa Dudek Bujarek

Teresa Sztwiertnia, Autoportret 2017, olej, płótno, 80 x 70 cm

 

______________________________________________

 

Michał Kliś „Wyrwane z niepamięci. Malarstwo, grafika, rysunek, plakat, fotografia”

Michała Klisia autobiograficzna opowieść o sprawach ważnych – od młodzieńczych fotografii z lat 60. XX w., ukazujących dom dziadków w Łodygowicach i realia wiejskiego życia, po dojrzałą, wszechstronną twórczość.

03.09.2021 – 03.10.2021

kuratorka wystawy: Agata Smalcerz

WSPOMNIENIE I, 1974, grafika, serigrafia, papier, 46 x 59 cm, praca w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, nr kat. 216

 

______________________________________________

 

Więcej na stronie galerii.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz