„Zeitgeist” Ireneusza Walczaka w Galerii Bielskiej BWA

Obrazy Ireneusza Walczaka to autorski komentarz do dzisiejszego świata. Malarstwo artysty współgra z duchem czasu, ukazując rozdźwięk między ludzką naturą a rozwiniętą cywilizacją. Otwarcie wystawy 7 lutego.
image

Wystawa malarstwa Ireneusza Walczaka prezentująca obrazy artysty, zrealizowane w ostatnich trzech dekadach, zawarte w kilku cyklach, będących ulubioną formą wypowiedzi artysty. To malarstwo żywo komentujące rzeczywistość, o czym świadczą także sugestywne, często rozbudowane, tytuły prac, a jednocześnie autonomiczne wobec silnych emocji, których dostarczają zmiany cywilizacyjne.

 

Agata Smalcerz, kurator wystawy:
Obraz „Disintegration” Ireneusza Walczaka zdobył Złoty Medal na XXXI Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej w 1994 roku. Po 25 latach problem podjęty wówczas przez artystę w cyklu „Terra Incognita” – dezintegracji świata przyrody i człowieka, zagrożeń wynikających ze zniszczenia środowiska – jest ciągle aktualny. Jedynym pozytywem w stosunku do globalnej sytuacji sprzed ćwierćwiecza, jest obecnie wzrost świadomości ludzi i podjęcie pewnych działań mających zatrzymać katastrofę ekologiczną. Jednak degradacja środowiska postępuje i pytanie, czy zdążymy i czy zdołamy – pozostaje otwarte.
Na wystawie w Galerii Bielskiej BWA zaprezentowanych zostanie kilkanaście monumentalnych obrazów artysty z cyklu „Terra Incognita” z lat 1991–1995, uzupełnionych obrazami z cyklu „Zrosty” z 1989 roku oraz kilka prac z lat 2017 i 2019, w tym cykl „Zeitgeist”, który dał tytuł całej wystawie. Problem ekologii został w nich poszerzony o wątek destrukcyjnej siły modelu ekonomicznego obowiązującego we współczesnym społeczeństwie oraz rozdźwięku między ludzką naturą a rozwiniętą cywilizacją. „Zeitgeist” (niem. duch czasu) to pojęcie odnoszące się do intelektualnego i kulturalnego klimatu epoki.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE

wtorek, 11 lutego 2020, godz. 17.00
Otwarte oprowadzanie po wystawach Piotra C. Kowalskiego i Ireneusza Walczaka.

Widzów oprowadzać będą historyczki sztuki z Galerii Bielskiej BWA: Agata Smalcerz i Ada Piekarska.

 

Czwartek, 13 lutego 2020, godz. 18.00, wstęp wolny
Oprowadzanie filozoficzne po wystawie.
Oprowadza Jarosław Hess, filozof.

Jarosław Hess – ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Był założycielem i prezesem Stowarzyszenia Uwaga Kultura, a także pomysłodawcą i współtwórcą Ośrodka Kreatywności Obywatelskiej. Od ponad dziesięciu lat prowadzi w Bielsku-Białej spotkania dyskusyjne Kawiarni Filozoficznej, a od kilku lat także spotkania Klubu Książki przy Bibliotece Pedagogicznej w Bielsku-Białej.

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz