Biografia Juliana Fałata opowiedziana korespondencją mistrza część 4

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej w prezencie na święta udostępnia kolejny audiobook z serii „Biografia Juliana Fałata opowiedziana korespondencją mistrza”.
image fot. materiały organizatora

Fałat urodził się w Tuligłowach koło Lwowa, w rodzinie wiejskiego organisty. Studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Królewskiej Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. W 1885 roku odbył podróż dookoła świata. W 1886, podczas polowania w Nieświeżu, w litewskich lasach Radziwiłłów, poznał późniejszego cesarza Wilhelma II Hohenzollerna. Spotkanie zaowocowało zaproszeniem do Berlina, gdzie artysta spędził blisko 10 lat, piastując stanowisko nadwornego malarza scen myśliwskich.
W latach 1894–1896, współpracując z Wojciechem Kossakiem, namalował panoramę Berezyna. W 1895 roku został dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, przeprowadził doskonałą reformę, dzięki której szkoła została podniesiona do rangi akademii. Do 1909 roku kierował krakowską uczelnią, po czym przeszedł na emeryturę i przeprowadził się do słynnego wówczas na Śląsku uzdrowiska w Bystrej koło Bielska.

Malował przede wszystkim pejzaże, ale i doskonałe portrety. Sławę przyniosły mu sceny myśliwskie i zimowe pejzaże z potokiem w śniegu. Tworzył prace olejne, malował gwaszem, pastelami. Mistrzostwo techniczne osiągnął w akwareli.

 

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej posiada bogatą kolekcję korespondencji Juliana Fałata (1853–1929), wielkiego polskiego malarza. Są niezwykle barwnym opisem czasów jego i jemu współczesnych, którzy tworzyli historię sztuki i kultury polskiej oraz europejskiej. Listy te posłużyły do stworzenia kolekcji audiobooków – korespondencję Juliana Fałata czytają aktorzy Teatru Śląskiego w Katowicach: Artur Święs, Viola Smolińska i Zbigniew Wróbel.

 

 

Odnośniki do plików dźwiękowych dostępne są na stronie Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

wybór listów: Ewa Kubieniec, Iwona Purzycka.

korespondencję Juliana Fałata czytają aktorzy Teatru Śląskiego w Katowicach:
listy Fałata: Artur Święs
listy pisane przez kobiety: Viola Smolińska
listy pisane przez mężczyzn: Zbigniew Wróbel

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz