„Czarno na białym. Grafiki i rysunki Jadwigi Smykowkiej”

Od 7 kwietnia w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej prezentowana będzie wystawa grafik i rysunków Jadwigi Smykowkiej. Wernisaż wystawy odbędzie się 12 kwietnia 2023 r. (środa) o godz. 17.00.

 

Wystawa Jadwigi Smykowskiej (1945-2017), absolwentki krakowskiej Akademii Stuk Pięknych, autorki ekspresyjnych płaskorzeźb i kolorystycznie wysmakowanych obrazów olejnych, przedstawia jej dorobek w dziedzinie, w której najczęściej wypowiadała się artystycznie – w grafice. To właśnie grafika, a w szczególności drzeworyt, przyniosły jej uznanie i najwięcej sukcesów w świecie sztuki.

 

Największym jej osiągnięciem było Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Drzeworytu XYLON 8 we Fryburgu (Szwajcaria) w 1979 r. Nagroda ta, uzyskana za tryptyk Pod Twoją obronę, potwierdziła pozycję artystki wśród najwybitniejszych osób w Polsce zajmujących się drzeworytem.

 

Prace pochodzą z kolejnych etapów twórczości artystki, dając pełen obraz jej artystycznego rozwoju, który odzwierciedlał jej talent, wrażliwość i niezwykłą osobowość.