8. Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2020

8. Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2020 odbędzie się w dniach 15–17 października.  W tym roku z powodu pandemii gośćmi festiwalu będą poeci z Polski, a szczególnie Podbeskidzia i Śląska.

 

Goście Festiwalu będą się prezentować w Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej i Cieszynie. Czwartek 15 października to dzień spotkań poetyckich w Czechowicach-Dziedzicach. Rano spotkanie z młodzieżą w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie. O godz.10.30, w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, w Piwnicy Muz, gdzie odbędą się prezentacje: nagrodzeni ORFEUSZem 2020, promujących poezję i poetów, poeta z naszego regionu, który wydał 50 książek i inne niespodzianki. Następnie o godz. 13.00 odbędzie się poetycki Hyde park również w MDK-u, w sali widowiskowej. A o godz. 16.30 w nowej, Miejskiej Bibliotece Publicznej wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Drzyżdżyk-Dziudziel również poetki oraz ciąg dalszy poetyckiego Hyde parku.

 

Piątek 16 października to bogaty dzień w Bielsku-Białej. Rano rozpoczną się spotkania w szkołach średnich w Plastyku czyli w Zespole Szkół Plastycznych oraz Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. O godz. 13.00 odbędzie się Sesja Literacka w Książnicy Beskidzkiej. Gośćmi będą: prof. dr hab. Zofia Zarębianka (Uniwersytet Jagielloński Kraków), prof. ATH dr hab. Marek Bernacki (Akademia Techniczno-Humanistyczna Bielsko-Biała), a moderatorem poetka, dziennikarka – Barbara Gruszka-Zych. Tematem będzie: Poezja, gdy zamieszka w duszy, nie opuści po dzień ostatni. Na przykładzie twórczości poetyckiej Karola Wojtyły. Wieczorem organizatorzy zapraszają o godz. 17.00 na Bielską Galę Poetycką – Konfrontacje poetyckie w Kubiszówce czyli w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.

 

Sobota 17 października to dzień przeznaczony na Cieszyn. Rano „Śniadanie poetyckie” w DZIUPLI w Czeskim Cieszynie (za mostem), na które zaprasza Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w Republice Czeskiej. Następnie wycieczka historyczna do Kończyc Małych, którą wzbogaci swoimi opowieściami Jacek Cwetler. O godz. 17.00 spotykamy się w Domu Narodowym w Cieszynie na wernisażu wystawy fotoinstalacji „KRZYK”, a następnie na Poetyckiej Gali Cieszyńskiej.
Spotkania uatrakcyjnią: Janusz Kohut – kompozytor i pianista, Tomasz Pala-pianista, wokaliści Teatru Muzycznego MOVIMENTO, wokaliści zespołu RETROSPEKCJA.

 

Festiwal odbywa się pod patronatem: Starosty Bielskiego, Burmistrza Czechowic-Dziedzic, Prezydenta Bielska-Białej i Burmistrza Cieszyna.
Patroni medialni: Polskie Radio Katowice, Radio Bielsko, Tramwaj Cieszyński, Gazeta Czechowicka.

 

Głównym organizatorem Festiwalu jest: Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Bialski. Partnerami i współorganizatorami są Ośrodki Kultury miast, w których odbywają się wydarzenia. Inicjatorem i menedżerem Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice jest poeta Ryszard Grajek.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz