Dariusz Mlącki – Tajemnica drugiej strony

Niezwykłe malarskie portrety zwyczajnych przedmiotów i elementów architektury.
image Dariusz Mlącki, Deska z obrazkiem z kościółkiem, 2016, akryl, olej na płótnie, 150 x 100 cm, fot. archiwum autor

Prezentowane prace pochodzą w większości z ostatnich 10 lat, z dwóch cyklów: „Możliwość istnienia przedmiotów nieistniejących” oraz ,,Niewymuszony pomiar subtelności”. Tematem prac są zazwyczaj przedmioty codziennego użytku, np. koperty, świece, stołki, krzesła, okna, deski do rysowania, telewizory.

 

Przedstawiane obrazy stają się przedmiotami, zawdzięczającymi istnienie portretowanym przedmiotom.
Dlatego w wielu pracach stosuję iluzję, pozór, często konwencję malarską obrazu w obrazie. Poruszam się zawsze na granicy abstrakcji geometrycznej i realizmu, czasami łączę różne konwencje: magiczną, duchową, symboliczną. Korzystam z założeń sztuki Zen, minimalizmu. Malarstwo jest dla mnie nie tyle celem, co ukochanym środkiem wyrazu, najważniejszym i zarazem najtrudniejszym. Malarstwem są również moje obiekty i instalacje. Zamieniam farbę w kolor, kolor w światło, światło w przestrzeń, a przestrzeń w znaczenie. Pragnę uzyskać formę doskonałą, harmonijnie współbrzmiącą – swoiste Piękno.

Dariusz Mlącki

 

Dariusz Mlącki – urodzony w Mińsku Mazowieckim w 1963 roku. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1989). Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowniach prof. Tadeusza Dominika i prof. Zbigniewa Gostomskiego. W latach 1992–2001 prowadził pracownię malarstwa na stanowisku profesora w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (2008); Fundacji Kultury Polskiej (1999); Fundacji Kultury (1997); Fundacji Stefana Batorego (1993) i Fundacji Egit (1991). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, oraz członkiem Stowarzyszenia Otwarta Pracownia w Krakowie.
Laureat Grand Prix w wystawie „Obraz roku” organizowanej przez ZPAP w Warszawie (2009). Uczestnik Biennale Sztuki Współczesnej Creativiti w Veronie (Włochy, 2014). Brał udział w konkursie na projekt wystawy w Pawilonie Polskim w Wenecji (Włochy, 2015). Nowojorski „New York Art Magazin” poświęcił artyście artykuł (2014), a także promował jego twórczość w nowojorskich galeriach: Zach Feuer (2014) i Broadway Gallery (2013). Finalista 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015.
Autor ponad 40 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 70 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma prestiżowymi galeriami, m.in. Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerią Rzeźby i Galerią Art w Warszawie, Galerią Biała w Lublinie, Galerią Koło w Gdańsku, Galerią ABC w Poznaniu, Otwartą Pracownią w Krakowie, a także z Muzeum w Oldenburgu w Niemczech.
Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Fundacji Konrada Adenauera, Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie, Galerii Studio w Warszawie, Galerii Białej w Lublinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych.
Artysta malarz. Mieszka i pracuje w Warszawie i Mińsku Mazowieckim.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook