„Dziwne światy” Anny Demianiuk

„Wszyscy święci balują w niebie”, „Japonia”, „Najpiękniejszy rysunek świata” to wybrane tytuły prac Anny Demianiuk, której wystawa pt. „Dziwne światy” zostanie otwarta w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej w czwartek, 8 lutego.
image Anna Demianiuk, bez tytułu, fot. K. Morcinek, materiały organizatora

Artystka za pomocą flamastrów, farb, często także brokatu, tworzy na papierze fantazyjne światy pełne postaci ludzi, aniołów, zwierząt, roślin. W rysunkach pełnych czystych, nasyconych kolorów, powtarzają się rytmicznie detale, kontury i różnorodne ornamenty.


– Przebywanie w tych dziwnych, pięknych światach pozostawia w nas zarazem uczucie zaskoczenia oraz lekkości. Urzekają nas swoją autentycznością – mówi Katarzyna Żaczek.


25-letnia Anna Demianiuk pochodzi z Bielska-Białej; obecnie mieszka w Mesznej (gmina Wilkowice). Ukończyła zawodową szkołę ogrodniczą. Od ponad dwóch lat tworzy w pracowni plastycznej Atelier w Miejskim Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej, pod opieką artystyczną Katarzyny Żaczek.
Anna Demianiuk dwukrotnie brała udział w międzynarodowym festiwalu sztuki naiwnej – Art Naif Festiwal w Galerii Szyb Wilson w Katowicach-Nikiszowcu (2016, 2017) i w bielskiej edycji tej wystawy w Galerii Na Piętrze w MDK im. Wiktorii Kubisz (2017). W minionym roku prace artystki zostały zakwalifikowane do wystawy finałowej 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 w Galerii Bielskiej BWA. Wśród prezentowanych prac znalazły się obrazy tylko trzech artystów nieprofesjonalnych, w tym uzdolnionej mesznianki. W 2017 r. artystka otrzymała wyróżnienie podczas Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora w Nowym Targu. Starosta bielski wyróżnił Annę Demianiuk listem gratulacyjnym skierowanym do osób zasłużonych w dziedzinie kultury w 2017 roku.

 

Anna Demianiuk, „Święty Franciszek”, fot. K. Morcinek

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz