„Faraon”

Fantasmagoria na chóry i solistów, na motywach powieści Bolesława Prusa i opery „Aida” Giuseppe Verdiego. Teatr Polski w Bielsku-Białej zaprasza 4 czerwca na premierę „Faraona” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

fot. materiały organizatora

 

Przywykło się interpretować „Faraona" Bolesława Prusa jako powieść o mechanizmach władzy, o walce młodego następcy tronu z potężną kastą kapłanów. Tak odczytał to dzieło Jerzy Kawalerowicz w swojej wybitnej filmowej adaptacji. Powieść Prusa zawiera jednak jeszcze inne wątki: przedstawia rozpad wielkiego państwa, jego kultury, jego instytucji. Militarne ambicje młodego Ramzesa rozbijają się nie tylko o władzę kapłanów. Toną w morzu konfliktów narodowościowych, religijnych, kulturowych. W tym samym tyglu narodowościowych napięć toczy się miłosny dramat bohatera. „Faraon" Prusa, podobnie jak „Aida" Verdiego, przedstawia starożytny Egipt jako alegorię XIX-wiecznej Europy, która rewolucyjnym zmianom, znoszącym podziały klasowe, przeciwstawia ideologię nacjonalizmu, głoszącego potrzebę silnych granic, autorytarnej władzy i mocnych tożsamości narodowych. Ten temat dzisiaj wydaje się o wiele bardziej nośny niż walka młodego władcy z kapłanami. Wojenne zapędy Ramzesa nie budzą już naszej sympatii a wszechobecny populizm sprawia, że politycznym wrogiem stają się nie tylko potężni kapłani, ale także społeczeństwa, do których należymy.

 

 

„Faraon”

na motywach powieści Bolesława Prusa i opery „Aida” Giuseppe Verdiego


adaptacja i dramaturgia – Grzegorz Niziołek
reżyseria – Cezary Tomaszewski
scenografia i kostiumy – BRACIA - Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży
światła – Jędrzej Jęcikowski
muzyka – Giuseppe Verdi, Karol Nepelski
asystentka kompozytora – Oktawia Pączkowska
asystent reżysera – Grzegorz Margas
przygotowanie chóru – Anna Ostrowska
inspicjentka – Halina Mieszczak

 

obsada:

Kama – Oriana Soika
Ramzes – Mateusz Wojtasiński
Lykon – Karol Pruciak
Tutmozis – Michał Czaderna
Sara – Marta Gzowska-Sawicka
Chór – Izabela Czyżycka, Piotr Gajos, Anita Jancia-Prokopowicz, Jagoda Krzywicka, Tomasz Lorek, Flaunnette Mafa, Grzegorz Margas, Sławomir Miska, Adam Myrczek, Rafał Sawicki, Grzegorz Sikora, Marta Suprun, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt

 

spektakl przeznaczony dla widzów od 16 roku życia
w spektaklu są używane światła stroboskopowe

premiera: 4.06.2022

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz