„Jan Paweł II wśród świętych” – wystawa rzeźb Leszka Cieślika

Od 5 czerwca do 15 lipca 2020 r. w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej prezentowana będzie wystawa rzeźb w kamieniu Leszka Cieślika.
image Leszek Cieślik, figura św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), fot. materiały organizatora

Pochodzący z Żywca artysta jest uznanym kontynuatorem tradycji ludowej rzeźby kamiennej, wielokrotnym laureatem konkursu Współczesna Karpacka Rzeźba Ludowa w Kamieniu (2002, 2008, 2014). Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach muzeów w Żywcu, Bielsku-Białej, Nowym Sączu. Były prezentowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych, nie tylko w Polsce (Żywiec, Bielsko-Biała, Cieszyn, Wilkowice, Tychy), ale też w Czechach, Słowacji, Francji.

 

Wystawa ma nie tylko walory artystyczne, ale też religijne. Skierowana jest szczególnie do osób, które głęboko przeżyły pontyfikat Jana Pawła II, jego pielgrzymki do Polski, nauki, osobowość, charyzmę. Wiele prac przedstawia postać papieża, m.in.: „Jan Paweł II pośród świętych”, „Wielki Piątek w Koloseum”, „U steru Łodzi Piotrowej”, „On podarował mi różaniec”, „Kanonizacja św. Brata Alberta”. Tematyka ta jest niezwykle bliska żywieckiemu twórcy. Prace są wyrazem hołdu, wielkiego szacunku i zaufania do osoby Ojca Świętego, formą wdzięczności za papieskie słowa i przesłanie. Prezentowane są też postacie świętych, takich jak Stanisław, Wojciech, Cyryl i Metody, Jan Chrzciciel, Matka Teresa, Ojciec Pio, a także wizerunki Matki Boskiej.

 

Organizatorem wystawy jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, współorganizatorem Miejskie Centrum Kultury w Żywcu.

 

We wrześniu br. wystawę będzie można oglądać w żywieckim Klubie Śrubka.

 

Poniżej, twórca prezentowanych rzeźb, Leszek Cieślik oraz kurator wystawy Zbigniew Micherdziński zapraszają do odwiedzenia galerii.

 

 

kliknij w grafikę poniżej aby obejrzeć katalog wystawy

 

 

 


 

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz