Katarzyna Zolich – „Katalog miejsc niewidzialnych”

Galeria Fotografii B&B zaprasza na wystawę fotograficzną „Katalog miejsc niewidzialnych” Katarzyny Zolich. Wernisaż i spotkanie z  autorką w piątek 10 maja o godz. 18.00.
image fot. Katarzyna Zolich, materiały organizatora

Każda władza ma swoje zaplecze. Repozytorium rzeczy, składane scenografie, wizerunki i symbole czekające na występ. Magazyny pełne papieru, manifesty i mapy podboju ilustrują pewną koncepcję i stan wizualnego języka danego społeczeństwa. Zaplecze ujawnia estetykę demokracji. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie 77 partii politycznych. Miejsca te często przechodzą metamorfozę dostosowując się do obowiązujących standardów wizualnych i wizerunkowych. Jest to również dokument o transformacji, szczątkach dawnego systemu oraz ludziach i przestrzeniach odchodzących w niepamięć.

 

Katalog miejsc niewidzialnych to projekt będący dokumentalnym zapisem miejsc zorganizowanych i zaaranżowanych jako przestrzenie funkcjonujące w uniwersum idei oraz wartości. Poszerzony o kontekst czasu (2012–2017) pokazuje przemianę, która dokonała się w samym podejściu do polityczności.


Każda praca jest prostym i krótkim opowiadaniem, które dotyka wieloznacznej problematyki uwikłania w kontekst tego, co dla danej wspólnoty jest wspólne, co zostaje uwidocznione, kto staje się przedmiotem, a kto podmiotem ideologicznej narracji.


Specyfika wnętrz, skupienie na detalu dostarcza, prócz atrakcyjnych wizualnie kadrów, wielu informacji, które mogą być interesujące zarówno dla badaczy: socjologów czy antropologów jak i odbiorcy, który nie ma wglądu w przestrzenie, w których podejmowane są decyzje istotne z perspektywy każdego obywatela.

 

Katarzyna Zolich

Fotografka, doktorantka na Wydziale Sztuki UP w Krakowie, absolwentka Wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Akademii Fotografii w Krakowie . Zdobywczyni stypendium Spółdzielni Młodych Twórców (2013) przyznawanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt „Katalog miejsc niewidzialnych” (2014) oraz stypendium Prezydenta m. Bielska-Białej (2015). Wybrana do publikacji „Debuts” w 2014 roku jako jedna z 36 najciekawszych debiutujących twórców. W 2017 roku uczestniczyła w programie Rezydencji w Vera & Donald Blinken Open Society Archives w Budapeszcie. Prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 2018 roku wyszła jej pierwsza książka fotograficzna w kolaboracji z Beatrice Bergamo (2018): Vivir en Valparaíso. Granada: TRN-Laboratorio artístico transfronterizo.
Jest członkinią fundacji Paper Beats Rock, w ramach której współtworzy i współorganizuje wydarzenia popularyzujące wiedzę na temat zinów i książek fotograficznych. W ramach działalności Fundacji organizuje i prowadzi warsztaty edytorskie w całej Polsce.
Interesuje się pracą zbiorową i zagadnieniami społecznymi, szczególnie w odniesieniu do symboliki władzy i przemocy symbolicznej.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz