Kono Donkili. Afrykański teatr lalek

W ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, w Galerii Bielskiej BWA zaprezentowana zostanie wystawa zatytułowana „Kono Donkili. Afrykański teatr lalek”. Kono donkili w języku ludu Bamana oznacza dosłownie „ptasi śpiew”. To jedna z nazw, którą określa się teatr lalek w Mali.
image lalki afrykańskie, fot. archiwum Muzeum Narodowego w Szczecinie

Teatr lalek w Afryce jest zupełnie innym zjawiskiem od tego, który znamy z naszych europejskich realiów. Repertuar lalkarzy afrykańskich nie ma wyraźnej formy dramatycznej. Przedstawienia stanowią przeważnie krótkie scenki, łączące w sobie taniec i muzykę. Często są całkowicie spontaniczne i nieprzewidywalne. Na wystawie prezentowane są lalki z Mali, Nigru, Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Togo, Beninu, Ghany, Tanzanii, Demokratycznej Republiki Konga, Kamerunu, Gabonu, Konga. Jest to część kolekcji podarowanej Muzeum Narodowemu w Szczecinie przez wybitnych znawców afrykańskiego teatru lalek Oleńkę Darkowską-Nidzgorską i Denisa Nidzgorskiego-Gordiera.

 

Wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie we współpracy z Teatrem Lalek Banialuka i Galerią Bielską BWA towarzyszy 28. Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, organizowanemu przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, który odbędzie się w dniach 22-26 maja 2018 roku.

 

Kuratorką wystawy jest Ewa Prądzyńska.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz