Artyści spod Hrobaczej Łąki

Wystawa „Artyści spod Hrobaczej Łąki” w Galerii Sztuki ROK to spotkanie z różnorodnymi osobowościami twórczymi, prezentującymi rozmaite postawy, posługującymi się bogatym spectrum technik i tworzyw. To spotkanie z twórcami, których aktywność osadzona jest i była w różnych czasach i kontekstach. Łączy ich jedno – miejscowość Kozy.
image Alina Jurzak „Beata. Park koziański grudniową nocą”, olej, płótno, 50 x 70 cm, około 2010

Mimo że wystawa przedstawia prace zaledwie pięciu osób, z Kozami – w ten czy inny sposób – związanych było rzecz jasna więcej twórców. W Kozach przyszedł na świat i wychował się Stanisław Oczko, założyciel i wieloletni dyrektor dzisiejszego Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz bielskiego Liceum Technik Plastycznych, przyjaciel artystów i środowisk twórczych, w tym grupy Beskid. Do niedawna mało kto wiedział, że Stanisław Oczko był również malarzem, który umiłował sobie pejzaż – szczególnie rodzimy. Tutaj w okresie dwudziestolecia międzywojennego rozpoczynały swą twórczość malarki amatorki Cecylia Tatoń i Zofia Cyankiewicz. Obrazy tej ostatniej, głównie portrety, do dziś zdobią ściany wielu koziańskich domów. W tym samym czasie swą malarską pasję rozwijała tu również zafascynowana polskim koloryzmem Anna Grabowska – uczennica uznanego malarza Leona Dołżyckiego. W latach 70. XX wieku zamieszkał w Kozach i tworzył Otton Boehn.


Właśnie Otton Boehn jest pierwszą spośród pięciu osób, z których twórczością spotkać się można na wystawie „Artyści spod Hrobaczej Łąki”. Pozostali to działający współcześnie malarze: Alina Jurzak, Alina Knycz, Henryk Reczko i rzeźbiarz, metaloplastyk Dariusz Fluder.


W Kozach tworzyło i nadal tworzy liczne grono plastyków. Nie sposób opisać czy choćby wymienić ich wszystkich. Można natomiast oglądać ich prace podczas organizowanych regularnie w przestrzeniach ekspozycyjnych Domu Kultury w Kozach, w tym w Pałacu Czeczów, wystaw czasowych prezentujących twórczość osób związanych z Kozami.


Sabina Piskorek-Oczko

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz