„Krum” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

Teatr Polski w Bielsku-Białej zaprasza 2 października na premierę „Kruma” Hanocha Levina w reżyserii Małgorzaty Warsickiej.
image

Tytułowy Krum, mężczyzna w średnim wieku, po latach przyjeżdża do rodzinnego miasta. Czeka tam na niego Matka i przyjaciele. Wraca z zagranicy, ale, jak mówi, nie "znalazł tam życia". Nie znajduje go również w domu. Zastaje ludzi pogrążonych w marazmie, uśpionych, marzących o nadaniu życiu kształtu i sensu swojej egzystencji, prowizorycznej, wypełnionej powtarzalnym rytmem narodzin, wesel i pogrzebów. Sztuki Hanocha Levina, izraelskiego dramaturga, powieściopisarza, poety, jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych autorów teatralnych są obecne w repertuarze polskich scen, ale „Krum” doczekał się, jak dotąd, tylko jednej realizacji.

 

Ta, przygotowywana na naszej scenie przez Małgorzatę Warsicką (znaną bielskiej publiczności z realizacji „Mistrza i Małgorzaty”) oraz Karola Nepelskiego (muzyka), Agatę Skwarczyńską (scenografia i reżyseria świateł), Katarzynę Łozicką-Matkowską (kostiumy) oraz Anitę Wach (choreografia ), skupia się na obserwacji bohaterów, tworzących modelową społeczność, na rewidowaniu, poddawaniu w wątpliwość i kwestionowaniu wpajanych pokoleniom wartości i mitów, na ich nieprzystawalności, nieadekwatności do świata, który trzeszczy w posadach, rozpada się na naszych oczach. Ten moment krytycznej analizy rodzi pytanie o ty czy warto ocalać stare, niedziałające struktury za wszelką cenę? Pytanie, które mocno wybrzmiewa dziś, w 2021 roku, drugim roku pandemii, która zmieniła wszystko.

 

„Krum”

Hanoch Levin
przekład – Jacek Poniedziałek
reżyseria – Małgorzata Warsicka
scenografia i reżyseria świateł – Agata Skwarczyńska
kostiumy – Katarzyna Łozicka-Matkowska
muzyka – Karol Nepelski
ruch sceniczny – Anita Wach
obsługa multimedialna – Bartłomiej Kubica
inspicjentka – Halina Mieszczak
asystent reżysera i choreografa – Mateusz Wojtasiński

 

obsada:

Truda – Oriana Soika
Dupa – Marta Gzowska-Sawicka
Cica – Anita Jancia-Prokopowicz
Krum – Piotr Gajos
Taktyk – Grzegorz Margas
Bertoldo – Mateusz Wojtasiński
Matka – Jadwiga Grygierczyk
Dulce – Grzegorz Sikora
Felicja – Jagoda Krzywicka
Szebojgan, Szkita I, Pielęgniarz, Fryzjer, Fotograf, Grabarz, Pan Młody – Adam Myrczek
Tugatti – Przemysław Kosiński
Muzyk, Szkita II – Dariusz Bury, Seweryn Piętka

 

 

 

premiera: 02.10.2021

 

fot. Joanna Gałuszka, materiały organizatora

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz