Kunszt IV. Kolekcja orońska

Galeria Bielska BWA zaprasza na pierwszą w tym roku wystawę. Do 17 lutego będą na niej prezentowane dzieła pochodzące z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
image Daria Malicka, Kunszt, 2014, drewno brzozowe, sklejka, 90 × 230 cm, fot. Jan Gaworski, z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku mieści się w XIX-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym niegdyś do słynnego malarza Józefa Brandta. W przestrzeni tej króluje rzeźba współczesna, zarówno w postaci realizacji plenerowych, stałych i efemerycznych, jak i prezentowana na wystawach czasowych w kilku galeriach: w Muzeum Sztuki Współczesnej z Galerią Główną i Galerią Kameralną, w Oranżerii, Kaplicy i Wozowni. Centrum to także pracownie rzeźbiarskie i zaplecze techniczno-socjalne, hotel, restauracja, biura. W głównym pałacu znajduje się muzeum Józefa Brandta.


Centrum Rzeźby Polskiej, powołane w 1981 roku jako narodowa instytucja kultury, zgromadziło do tej pory kolekcję blisko 2000 dzieł sztuki. Na wystawę w Galerii Bielskiej BWA, kuratorka wystawy Eulalia Domanowska, krytyczka sztuki, dyrektor CRP, wybrała kilkadziesiąt rzeźb, obiektów, instalacji i filmów wideo, będących dziełami artystów różnych generacji, zarówno klasyków XX wieku, jak i młodszych twórców współpracujących z CRP.


Na wystawie prezentujemy różne tendencje i przemiany: od przykładów modernistycznej figuracji, abstrakcji i ekspresji po współczesne prace przestrzenne, osadzone – jak to określiła Rosalind Krauss – w poszerzonym polu sztuki: obiekty artystyczne, prace wideo czy neon. Towarzyszą im teksty historyków sztuki i artystów zwracające uwagę na istotne aspekty współczesnej rzeźby.
Po raz pierwszy poza naszą siedzibą, w Bielsku-Białej, prezentujemy kilka ubiegłorocznych nabytków: prace polskiej artystki Sofie Żezmer – mieszkającej i tworzącej poza krajem, w Wiesbaden – oraz Jacka Jagielskiego.
Wystawie towarzyszy film o prezentacji naszej kolekcji w Rydze, autorstwa Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka.
Wydany z okazji serii wystaw orońskiej kolekcji katalog „Kunszt. 100 lat polskiej rzeźby” oraz publikacja „Rzeźba dzisiaj” przybliżają profil narodowej instytucji kultury jaką jest Centrum Rzeźby Polskiej oraz charakter współczesnego rzeźbiarstwa.

Eulalia Domanowska, kuratorka

 

Bielska prezentacja „Kunszt IV” jest kolejną wersją nowego spojrzenia na kolekcję Centrum Rzeźby Polskiej. Wcześniej wystawa gościła w Muzeum Narodowym w Rydze na Łotwie, w Galerii Zbrojownia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – w programie międzynarodowego Kongresu Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT oraz w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku.

 

uczestnicy wystawy: Magdalena Abakanowicz, Sylwester Ambroziak, Michalina Bigaj, Włodzimierz Borowski, Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Wojciech Fangor, Władysław Hasior, Thorsten Goldberg, Jacek Jagielski, Jerzy Jarnuszkiewicz, Marek Kijewski i Małgorzata Malinowska „Kocur”, Jarosław Kozakiewicz, Piotr Kurka, Natalia Lach-Lachowicz, Daria Malicka, Jarosław Perszko, Urszula Pieregończuk, Maria Pinińska-Bereś, Marta Pszonak, Martyna Szwinta, Sofie Żezmer

 

kuratorka: Eulalia Domanowska (historyk sztuki, kuratorka, dyrektorka Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku)
współpraca: Henryk Gac
realizacja wystawy: Mateusz Suligowski

 

oprowadzanie kuratorskie: wtorek, 15 stycznia 2019 roku, godz. 17.00

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz