Michał Kliś – Boże Narodzenie

Do 30 grudnia można jeszcze oglądać w bielskiej Klubokawiarni Aquarium wystawę bożonarodzeniowych prac Michała Klisia.
image Michał Kliś, Kolędnicy, fot. materiały organizatora

Wystawa prezentuje kilkadziesiąt „opłatków”, jak je nazywa autor: niewielkich drzeworytów sztorcowych oraz linorytów, odbitych na cienkiej bibułce japońskiej, które Michał Kliś od ponad 25 lat tworzy na każde Boże Narodzenie i rozdaje przyjaciołom. Oszczędność kreski i prostota skontrastowanej czerni i bieli tworzą formę, która przekłada na język sztuki staropolską tradycję łamania się opłatkiem. Ten zestaw, liczący blisko 30 miniatur, uzupełniony jest grafikami i rysunkami o tematyce świątecznej oraz serią pastelowych aniołów, przypominających komety z długim warkoczem zbliżające się do ziemi.

Agata Smalcerz

 

Michał Kliś urodził się 13 września 1945 roku w Bielsku-Białej.
Łodygowianin. Studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom główny z plakatu u prof. Tadeusza Grabowskiego, z projektowania książki u prof. Stanisława Kluski oraz z malarstwa u prof. Andrzeja S. Kowalskiego obronił w 1974 roku. W latach 2001–2005 był pierwszym rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2000 roku profesor zwyczajny. Obecnie wykłada komunikację wizualną i podstawy projektowania w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza w Bielsku-Białej.
Autor i uczestnik ponad 150 wystaw w kraju i za granicą. Laureat prestiżowych nagród za plakaty i znaki graficzne, m.in.: Srebrnego Medalu na Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie (Czechy, 1996); Złotych Medali na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (1987, 2001, 2011); I Nagrody w konkursie na logo Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (2008); wyróżnienia w konkursie na plakat IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (2011); Srebrnego Medalu na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (2017). Uhonorowany Nagrodą im. Karola Miarki, Nagrodą im. Wojciecha Korfantego, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook