Niepodległa. Od Czytelni Polskiej do Rzeczpospolitej Polskiej

Do 23 czerwca 2019 roku w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej – Zamku Książąt Sułkowskich oglądać można nową wystawę czasową, która wpisuje się w uroczystości rocznicowe związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Na ekspozycji zaprezentowane zostały polonika z czasów austriackich, eksponaty związane z burzliwymi dziejami I wojny światowej oraz czasem przemian politycznych i oczekiwaniem na plebiscyt w 1920 roku.
image fot. J. Proszyk, materiały organizatora

Wystawa została podzielona na trzy tematyczne części. W pierwszej widz zapozna się z polonikami pochodzącymi z czasów austriackich do 1914 roku. Zaprezentowana została unikatowa mapa, na której można prześledzić dzieje Rzeczpospolitej w czasach rozbiorów. Następnie pamiątki patriotyczne oraz eksponaty związane z działalnością polskich organizacji na terenie Bielska i Białej – w szczególności Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z jego sztandarem. Na uwagę również zasługują informacje i eksponaty dotyczące historii i działalności Czytelni Polskiej w Białej oraz Domu Polskiego w Bielsku, a także jego założyciela ks. Stanisława Stojałowskiego.


Kolejna część opowiada o czasie wielkiej wojny, gdy Bielsko i Biała stały się miastami szpitali wojskowych i uchodźców. Przedstawiając szpitale wojskowe, po raz pierwszy została zaprezentowana sylwetka bielskiego lekarza i wybitnego chirurga dr. Eugeniusza Reacha, który był jednym z pionierów współczesnej chirurgii rekonstrukcyjnej.


Opowiadając o uchodźcach z Galicji, którzy uciekali przed frontem, warto zaznaczyć, że miasto Biała od jesieni 1914 roku stała się siedzibą najważniejszych urzędów C.K. Namiestnictwa Galicyjskiego ze Lwowa, które ewakuowano przed działaniami bojowymi. Nie zabrakło lokalnych pamiątek związanych z wymarszem ochotników bialskich do Legionów Polskich oraz afiszy o wojennej i polskiej tematyce niepodległościowej.


W ostatniej sali zwiedzający mogą zapoznać się z eksponatami związanymi z odzyskaniem niepodległości przez Polskę oraz przyłączeniem Bielska wraz ze Śląskiem Cieszyńskim do II Rzeczpospolitej. Między innymi wyeksponowana została oryginalna ulotka Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, która proklamowała 30 października przynależność Księstwa Cieszyńskiego do wolnej, niepodległej, zjednoczonej Polski. Nie zabrakło afiszy, eksponatów i cytatów z 1918 roku, które opowiadają o problemach, przez jakie Bielsko i Biała przechodziło, nim ugruntowało swoje miejsce na mapie II Rzeczpospolitej.

 

patriotyczna karta korespondencyjna „Trzeba naprzód iść i świecić” nawiązująca do wiersza Adama Asnyka: „Nie pomogą próżne żale... Ból swój niebu trza polecić – A samemu wciąż wytrwale Trzeba naprzód iść... i świecić!”, ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz