Patrycja Dołowy „Widoczki”

Wystawa fotografii dokumentujących działania artystyczne, będące próbą spojrzenia z innej perspektywy na przestrzeń i pamięć. „Widoczki” są odwrotnością pomników – zakopane w ziemi rozłożą się i przenikną w tkankę miasta.
image Patrycja Dołowy Widoczki fot. materiały prasowe organizatora

Patrycja Dołowy od 2011 roku zakopuje w wybranych miejscach przestrzeni miast małe obrazki – Widoczki. To nawiązanie do popularnej dziewczęcej zabawy z dzieciństwa polegającej na chowaniu „widoczków” lub „sekretów”, choć artystka robi to dzisiaj inaczej. W swoich działaniach performatywnych sporządza odlewy gipsowe części własnego ciała, pokrywa je emulsją fotograficzną, naświetla pod powiększalnikiem fragmentami fotografii – tak jak fragmentami historii – następnie zakopuje w ziemi. Każdemu z widoczków towarzyszą urywki opowieści – tych przemilczanych, takich, które funkcjonowały tylko w czterech ścianach domów (lub nawet nie tam).


Widoczki to działanie artystyczne będące próbą spojrzenia z innej perspektywy na przestrzeń i pamięć. Widoczki są odwrotnością pomników – zakopane w ziemi rozłożą się i przenikną w tkankę miasta, w odróżnieniu od spiżowych monumentów, pomieszczą w sobie wiele drobnych historii.

Wystawa fotografii Patrycji Dołowy w Galerii Bielskiej BWA dokumentujących jej działania artystyczne „Widoczki”, nawiązuje do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Działania performatywne Patrycji Dołowy bielszczanie mogli poznać w 2017 roku. Artystka zapraszała mieszkańców do towarzyszenia jej w zakopywaniu „widoczków” w przestrzeni miejskiej – rozpoznawalnym znakiem stała się niewielka, niebieska łopatka, którą posługiwała się artystka.


Przed dwoma laty w  Bielsku-Białej inspiracją i tłem dla „Widoczków" Patrycji Dołowy był zrealizowany w Teatrze Polskim spektakl „DyBBuk” w reżyserii Pawła Passiniego, na podstawie dramatu Artura Pałygi, nawiązującego do żydowskich legend i wierzeń oraz przedwojennych historii bielskich Żydów, po których zostały jedynie nieliczne ślady. Swoje „Widoczki” – niewielkie fragmenty gipsowych odlewów, na których utrwaliła fotograficzne portrety anonimowych mieszkańców miasta – artystka zakopywała w miejscach, do których nawiązywał spektakl, m.in. w podwórku przy ulicy 11 Listopada 63, gdzie działała żydowska pralnia; na schodach prowadzących do Zamku Sułkowskich, gdzie znajdowała się kamienica, w której mieszkał Salomon Halberstam – kupiec i bibliofil, oraz przed Galerią Bielską BWA, położoną w miejscu spalonej w czasie wojny synagogi.

 

Wieczór pamięci  – sobota, 31 sierpnia

godz. 19.00, Klubokawiarnia Aquarium

wernisaż wystawy Patrycji Dołowy „Widoczki"

 

godz. 19.30, hol galerii
Zbigniew Popadiuch – Próba rekonstrukcji synagogi. Pokaz rysunków.
Słowo wstępne: dr Jacek Proszyk

 

godz. 20.00, Galeria Bielska BWA, plac od strony ul. Adama Mickiewicza
Koncert zespołu ANASHIM
Mozaika pamięci - spektakl słowno-muzyczny opowiadający o świecie, o którym chcemy pamiętać.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz