Powitanie lata w Galerii Bielskiej BWA

W piątkowy wieczór i noc 28 czerwca Galeria Bielska BWA zaprasza na na wernisaże dwóch wystaw, oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów oraz koncerty plenerowe wykonawców z Czech i Polski. Wspólnym mianownikiem dla twórców jest poszukiwanie korzeni, sięganie do źródeł – inspiracje kulturą ludową, tradycją oraz indywidualne wykorzystywanie i przetwarzanie motywów.
image Awer, mural na fasadzie Galerii Bielskiej BWA, lipiec 2013

Powitanie lata

piątek, 28 czerwca 2019, godz. 17.00–22.00

koncert plenerowy, godz. 19.30–22.00 (plac obok galerii od strony ul. Adama Mickiewicza)

w programie:

17.00 – oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów po wystawie „Korzenie"

18.00 – wernisaż wystawy Beaty Bojdy – ETNO (sala dolna)

18.30 – wernisaż wystawy sztuki, dizajnu i rzemiosła „Korzenie” (sala górna)

19.30–22.00 – koncert plenerowy:

Band Jazzobando ze Szkoły Muzycznej z Frýdlantu nad Ostravicą (Czechy)

Kapela Dudyskrzypce

Skład Niearchaiczny

Besquidians

 

Skład Niearchaiczny, fot. Katarzyna Dzieszko

 

 

Beata Bojda – ETNO

28 czerwca – 25 sierpnia 2019

wernisaż: piątek, 28 czerwca 2019, godz. 18.00

Na wystawie zaprezentowany zostanie cykl 27 fotografii – portretów, a także same wieńce i niezwykła instalacja z papierowych kwiatów.

Inspiracją do stworzenia cyklu portretów w autorskim projekcie ETNO, były dla Beaty Bojdy tzw. „pająki” wykonywane z papierowych kwiatów.
Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich i opoczyńskich. Papierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny.
Część kwiatowych koron i wieniec ślubny, które były wykorzystane w projekcie, powstało w skansenie w Niebowie. Wszystkie zaprojektowane przez Beatę Bojdę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Całość to kolaż różnych światów, tak charakterystyczny dla stylu etno. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata.

Autorami zdjęć są zaproszeni przez artystkę fotografowie: Rita Lorenc, Ula Kóska, Ewa Żylińska, Adam Słowikowski, Ivon Wolak, Ewelina Słowińska oraz Diana Błażkow.

 

„Korzenie”

wystawa sztuki, dizajnu i rzemiosła

28 czerwca – 25 sierpnia 2019

wernisaż: piątek, 28 czerwca 2019, godz. 18.30

oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów: piątek, 28 czerwca, godz. 17.00

Wystawa zbiorowa sztuki, dizajnu, rękodzieła i rzemiosła, której motywem przewodnim są korzenie – rozumiane głównie jako wywodzenie się z czegoś, pochodzenie – ale także korzenie, widziane jako wspólnota źródeł, poszukiwań i inspiracji. Dla kuratorki projektu Lucyny Wylon interesujące jest śledzenie różnych tropów i twórczych poszukiwań, a także rezultaty sięgania do źródeł, często zaskakujące, nieoczywiste.

Uczestnicy wystawy – artyści, projektanci oraz firmy, w swojej pracy odwołują się do szeroko rozumianych korzeni. Wybierając różne dziedziny ekspresji twórczej, używając odmiennych technik i materiałów, szukają korzeni wspólnych ludziom, plemionom czy narodom, odwołują się do tradycji regionalnych, przekazów rodzinnych, przeszłości miejsc, w których wyrośli, przeżyć osobistych, ale i dzielonych z innymi – historii unikalnych i uniwersalnych zarazem.

Na wystawie zostaną pokazane prace, które odnoszą się w szczególności do tych wątków, które splatały się i nadal współistnieją w Bielsku-Białej i na obszarach sąsiadujących: na styku kultury śląskiej, górali beskidzkich, a również kultury czeskiej, niemieckiej i żydowskiej. Prezentowane będą różne rodzaje obiektów: meble, lampy, ceramika – zarówno artystyczna jak i użytkowa, szkło, tkanina, rzeźba, malarstwo, grafika, kaligrafia polska i hebrajska i inne.

W wystawie udział biorą: Agnieszka Bar, Aleksandra Chmiel, Monika Dąbrowska-Picewicz, Jacenty Dędek, Jolanta Herma-Pasińska, Maciej Gąsienica-Giewont, Artur Gburek, Mariusz Gruszka, Remigiusz Gryt, Roman Hryciów, Dagmara Karolak, Antoni Konarzewski, Bogdan Kosak, Jakub Markiel, Małgorzata Mirga-Tas, Izabela Ewa Ołdak, Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz i Sebastian Pietkiewicz, Paulina Poczęta, Krystyna Pytel, Adam Sobota, Jonáš Stoklasa, Petra Sošťáková i Libor Sošťák (P3L1) oraz firmy: Gie El (Maria i Jacek Rypuła),Studio Krygi (Janusz Gibiec, Adam Krzywoń, Marian Lacek), Mazzivo, MiPolin (Helena Czernek, Aleksander Prugar), Paged Meble, Woodica

Kuratorka wystawy: Lucyna Wylon





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz