Premiera „Pierścienia i róży” w Teatrze Lalek Banialuka

„Pierścień i róża” Williama Makepeace'a Thackeraya to najbliższa premiera Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej.
image projekt scenografii Pavla Hubicki, fot. materiały organizatora

William Makepeace Thackeray to dziewiętnastowieczny angielski pisarz, dziennikarz i satyryk. Jego baśń dla dzieci i młodzieży „Pierścień i róża” cieszy się niesłabnącą popularnością do dnia dzisiejszego. Historia księcia Lulejki – prawowitego władcy Paflagonii, który przed latami został pozbawiony królestwa przez swojego wuja, jest klasyczną baśnią o miłości, wychwalającą cnotę skromności i honoru, a ganiącą pychę, chciwość i niecierpliwość. Czarodziejskie przedmioty dają złudne poczucie chwilowego szczęścia. Z niezauważonej przez nikogo cichej służącej, Ruzia przekształca się nagle za sprawą pierścienia w piękną kobietę, w której zakochuje się każdy mężczyzna – od króla po drwala. Czy jednak Rózia jest szczęśliwa otoczona tyloma adoratorami? Gdzie w tym wszystkim prawdziwa miłość? Akcja obfituje w intrygi, wydarzenia się kumulują, a bohaterowie przeżywają w miarę rozwoju fabuły coraz ciekawsze przygody. Gburia-Furia, księżniczka Angelika, książę Bulbo, Czarna Wróżka – to tylko kilka postaci, które swą zadziwiającą energią porywają odbiorców w wykreowany przez siebie świat.


Scenografia i kostiumy autorstwa Pavla Hubicki, oryginalna choreografia Karoliny Garbacik, piękna muzyka Zbigniewa Karneckiego do znakomitych piosenek Macieja Wojtyszki i energetyzująca reżyseria Pawła Aignera dają nowe życie dziewiętnastowiecznemu  tekstowi Thackeraya.


Przygody zmierzają do szczęśliwego finału, ale refleksje w umysłach odbiorców pozostaną na długo. Czy aby na pewno po to, by szczerze kochać potrzebujemy otaczać się gadżetami dodającymi nam splendoru? Amulety, drobne przedmioty rzekomo przynoszące szczęście, czarodziejskie figurki – czy naprawdę przyciągają miłość? A może nie potrzebujemy uciekać się do żadnej magii, tylko wystarczy cierpliwie i wytrwale przeżyć trudne chwile odtrącenia wpisane w nasze życie, by potem zakosztować szczęścia przy boku drugiej, życzliwej nam osoby?

 

William Makepeace Thackeray „Pierścień i róża”

widowisko muzyczne dla widzów od 10 lat


przekład: Zofia Rogoszówna
adaptacja: Henryka Królikowska
teksty piosenek: Maciej Wojtyszko
reżyseria: Paweł Aigner
scenografia: Pavel Hubicka
muzyka: Zbigniew Karnecki
choreografia: Karolina Garbacik
aktorzy: Maria Byrska, Małgorzata Król, Marta Marzęcka, Magdalena Obidowska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Ryszard Sypniewski

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz