Punkt wyjścia. Justyna Żak

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza 23 września do Zamku książąt Sułkowskich na wernisaż wystawy „Punkt wyjścia” Justyny Żak.
image

Wystawa szkła unikatowego, artystycznego i użytkowego. Artystka czerpie inspiracje z podróży, z miejsc, krajów, które odwiedza. Specyficzny klimat, przyroda, oryginalne struktury skalne, barwy ziemi, stają się punktem wyjścia do twórczości Justyny Żak. Wrażliwość autorki połączona ze znakomitym opanowaniem różnorodnych technik obróbki szkła pozwalają jej na swobodną zamianę swych doświadczeń i wiedzy w działa sztuki.

 

Wystawie towarzyszy katalog „Justyna Żak. Punkt wyjścia” oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych „Alchemia szkła”, które będą współprowadzone przez artystkę. Zapisy na zajęcia prowadzi Dział Edukacji (33 821 03 03).

 

Justyna Żak (ur. 1990 w Bielsku-Białej) — projektantka, artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2014 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła, rozpoczynając pracę jako pracownik naukowo-dydaktyczny na macierzystej uczelni. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 oraz laureatka licznych konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. W 2021 roku uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuk projektowych. W pracy twórczej inspiruje się głównie motywami zaczerpniętymi z tradycji rzemieślniczych, jak i otaczającej natury, wierząc, że poprzez pierwotną więź z przyrodą można odpowiedzieć na uniwersalne pytania i potrzeby, które jako twórca wykorzystuje w swych działaniach.

 

 

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz