Ręki dzieło – warsztat pisania sztuk z Arturem Pałygą

Zdobądź warsztat pod okiem znakomitego dramatopisarza. Teatr Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej zaprasza we wrześniu na warsztaty pisarskie dla młodzieży.

Celem warsztatów będzie nie tylko nabycie umiejętności pisania tekstów jako formy literackiej, lecz rozwinięcie techniki słuchania, widzenia i żywego relacjonowania rzeczywistości. Warsztaty będą miały na celu przede wszystkim otwarcie uczestników na świat i ludzi, na ich codzienne lub wyjątkowe problemy. W części teoretycznej, zapoznanie się ze strukturami wyobraźni i strukturami dialogu, w jakich funkcjonują nowe, ale nie tylko, formy dialogiczne, dramaturgiczne i teatralne. Warsztaty więc będą uczyć technik przekazywania rzeczywistości w postaci teatralnego dialogu scenicznego. Uczestnicy będą przyglądać się technice budowania scen, potem sekwencji, aby ostatecznie stworzyć konstrukcję dla treści. Każdy z uczestników będzie miał szansę na wypracowanie indywidualnego języka wizualnego pod okiem uznanego dramatopisarza i reportażysty Artura Pałygi.

 

Warsztaty odbywać się będą w niewielkiej grupie (10 osobowej) i będą się opierać na ćwiczeniu praktycznych umiejętności warsztatowych pisarza i pisarki. Warsztaty skierowane są do młodzieży uczącej się od 15 roku życia, początkującej, jak i tej, która posiadają już doświadczenie pisarskie. Przygotowywany przez uczestnika tekst będzie opublikowany (za jego zgodą) na stronie Teatru Lalek Banialuka.

 

Warsztaty będą się składały z cyklu czterech praktycznych spotkań weekendowych (każde będzie trwało trzy godziny). Prowadzone będą na Scenie a Piętrze w Teatrze Lalek Banialuka oraz w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej w piątki i soboty (16, 17, 23,24 września b.r.) od godziny 17:00 do 20:00. Udział w zajęciach jest płatny i wynosi symboliczna „złotówkę”. Obowiązują zapisy w Biurze Obsługi Widza Teatru Lalek Banialuka (bow@banialuka.pl, tel.: +48 33 815 09 15).

 

Artur Pałyga – dramaturg w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Były dziennikarz, autor licznych reportaży, publikowanych m.in. w „Rzeczypospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Odrze” i w wielu gazetach lokalnych.
Jego sztuki dwukrotnie zdobyły grand prix festiwalu Raport w Gdyni („Żyd” w reż. Roberta Talarczyka w 2008 r., „Wszystkie rodzaje śmierci” w reż. Pawła Passiniego w 2009 r.). „Ostatni taki ojciec” w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego oraz „Nieskończona historia” w reż. Piotra Cieplaka zwyciężyły w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2009 r. i 2012 r.), a spektakl „Tato” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej na podstawie jego sztuki otrzymał na tymże konkursie nagrodę za reżyserię w 2015 r. W 2016 r. „Nieskończona historia”, tym razem w reżyserii Małgorzaty Warsickiej zajęła drugie miejsce w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2013 r. zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za sztukę pt. „W środku słońca gromadzi się popiół”. W ostatnich latach regularnie prowadził zajęcia literackie. W Teatrze Śląskim prowadzi Szkołę Pisania Sztuk. Współtworzy Strefę Wolnosłową działającą w warszawskim Teatrze Powszechnym, w ramach której prowadzi Szkołę Dramaturgii Społecznej. W 2008 r. w Bielsku-Białej założył Teatr Tekstu im. Teodora Sixta. Jego sztuki tłumaczono na niemiecki, angielski, francuski, rumuński, czeski, ukraiński, rosyjski, węgierski, kataloński, bułgarski, turecki.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz