„Sprawy/Matters” Joanny Zemanek

„Sprawy/Matters” to wystawa indywidualna Joanny Zemanek, która jest nagrodą Muzeum Historycznegow Bielsku-Białej przyznaną podczas Międzynarodowego Triennale Tkaniny Artystycznej Textile Art of Today 2015–2017.
image J. Zemanek, z cyklu Wedding Dress, druk na jedwabiu, ślad żelazka, haft, 2017, fot. materiały organizatora

Na wystawie w Starej Fabryce artystka zaprezentuje swoje ważniejsze realizacje i projekty. Większość prac autorka wykonuje w technikach własnych; są to głównie hafty i wydruki na jedwabiu lub bawełnie. Nierzadko realizuje także instalacje przestrzenne, multimedialne i działania w rodzaju site-specific. Joanna Zemanek opowiada o kobiecie, o jej zmaganiach z własną naturą, tradycją, rolami społecznymi. Bez patosu i bez perwersji mówi o ważnych sprawach: dojrzewaniu, wstydzie, braku akceptacji, wykluczeniu, trudnych relacjach z bliskimi.

 

Źródłem inspiracji są osobiste doświadczenia i historie, które w procesie tworzenia przekształcone zostały w treści bardziej ogólne. Poprzez grę słów, skojarzeń, odniesień do historii literatury, sztuki i kultury, konkretne zdarzenie lub rzecz, które było impulsem, traci swój pierwotny sens, wyłaniając nowe znaczenia.

 

Twórczość Joanny Zemanek bywa przez krytyków określana jako feministyczna, zapewne z racji orientacji na „żeńskie sprawy”. Jednak autorka, jak sama przyznaje, nie tworzy manifestów, ani nie realizuje niczyich programów. Jest kobietą, artystką, jej sztuka wynika z autentycznej potrzeby mówienia o człowieku i jego problemach.

 

Joanna Zemanek ur. w 1979 r. w Łękach w województwie małopolskim. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. W 2005 r. uzyskała podwójny dyplom z tkaniny artystycznej i malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Adiunkt na tymże wydziale w Katedrze Interdyscyplinarnej w III Pracowni Interdyscyplinarnej Tkaniny Artystycznej prof. Lilli Kulki. W latach 2009–2015 pracowała w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na kierunku wzornictwo. W latach 2001–2003 studentka Instytutu Historii Sztuki na UJ. W 2012 r. obroniła doktorat w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Wydziale Malarstwa w macierzystej uczelni.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz