„Tutu” – premiera

image
Teatr Lalek Banialuka zaprasza 28 czerwca na premierę spektaklu „Tutu”.

Wyobraźnia to umiejętność kreowania, ożywiania i uatrakcyjniania rzeczywistości. To bezcenny dar tworzenia obrazów przy wykorzystaniu twórczej swobody umysłu. To podróż w nieznane. Wyobraźnia ma potencjał kształtowania inteligencji małego człowieka. Dziecko nie jest ograniczone schematami, tak jak dorosły, a jego naturalna ciekawość świata jest szansą na życie pełne przygód i wiary we własne możliwości. Dziś w dobie szumu medialnego i zalewu informacji stajemy przed wyzwaniem: jak ochronić nasze dzieci przed utratą wyobraźni?

 

Odkrywanie zdolności dziecka to przywilej i obowiązek rodziców. To oni od samego początku towarzyszą dziecku w poznawaniu świata. Czy jednak robią to z wyobraźnią? Dodatkowe zajęcia, zamiast być kreatywną formą spędzania czasu, ograniczają się czasami do szlifowania wiedzy i umiejętności. Kształcimy zatem pokolenie świetnych specjalistów bez wyobraźni. I co dalej? Refleksja nad wyobraźnią dziecka w świecie szablonów wydaje się konieczna!

 

W Teatrze Lalek Banialuka powstał spektakl pełen dziecięcej wyobraźni. Nieograniczonej żadnym schematem. Balbin – młody chłopak, utknął w tajemniczej krainie – Wielkiej Gdybie. To świat magiczny, który żywi się wyobraźnią dzieci. Niestety Balbin nie ma wyobraźni, przez co Wielka Gdyba umiera. Jej strażnicy: Tutu, Dunder i Świst nie potrafią sobie poradzić z tą sytuacją.

 

Ich odmienne charaktery są wybuchową mieszanką, która doprowadza do śmiechu i wywołuje radość, ale nie stanowi antidotum na grożące krainie niebezpieczeństwo. Potrzebują pomocy superbohatera, który uratuje Wielką Gdybę. Decydują się na uprowadzenie Lorki, dziewczynki, która ma niesamowitą wyobraźnię, lecz nie ma z kim dzielić swoich wymyślonych przygód. Rodzice bardzo ją kochają, jednak z powodu licznych obowiązków nie potrafią znaleźć z córką wspólnego języka. Przygoda w Wielkiej Gdybie zmieni wszystkich na zawsze. Czy kraina Wielkiej Wyobraźni zostanie uratowana? Czy Lorka
i rodzice zaczną się lepiej rozumieć? Czy Balbin obudzi w sobie wyobraźnię? Czy wesołe stwory pozostaną przyjaciółmi?

 

„Tutu” to familijna przygoda na miarę popkulturowych hitów, takich jak Jumanji, Potwory i spółka czy Opowieści z Narnii, na której będzie bawić się cała rodzina. Spektakl powstał z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Oprócz solidnej dawki dobrej zabawy stara się zaszczepić zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych potrzebę fantazjowania i uruchamiania wyobraźni.

 

 

„Tutu”

Katarzyna Mazur-Lejman

reżyseria: Roksana Miner

scenografia: Mateusz Mirowski

muzyka: Grzegorz Mazoń

reżyseria światła: Maciej Iwańczyk

obsada: Małgorzata Bulska, Katarzyna Pohl, Dagmara Włoszek-Rabska, Konrad Ignatowski, Adam Milewski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski