„Uratowane wspomnienia. Karina Czernek oraz jej uczennice i uczniowie” w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej

Na wystawę „Uratowane wspomnienia. Karina Czernek oraz jej uczennice i uczniowie” prezentowaną od 26 lutego w Galerii Sztuki ROK składają się obrazy z najnowszego cyklu bielskiej artystki „Pamiętam te smoki” oraz prace plastyczne wykonane przez młodzież z II klasy Waldorfskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Bielsku-Białej.

Obiekty z cyklu Uratowane wspomnienia – prace uczennic i uczniów II klasy Waldorfskiego Liceum Ogólnokształcącego, 2020, fot. Marek Czernek

 

Malarka, która na co dzień prowadzi zajęcia artystyczne w bielskim Liceum Waldorfskim, jest autorką pomysłu wykreowania świata ze wspomnień, skrzętnie przechowywanych w zakamarkach pamięci. Do podzielenia się nimi zachęciła też swoich uczniów. Młodzi ludzie przedstawiają świat postaci z bajek, filmów, książek oraz ulubione kolory, formy i wzory, a także dzielą się z odbiorcami trudnymi emocjami, takimi jak lęk czy smutek.

 

W Galerii można również zobaczyć styropianowe obiekty wykonane przez uczniów oraz instalację z drewnianych klocków zaaranżowaną przez artystkę i młodzież.

 

Obrazy stworzone przez Karinę Czernek w ramach cyklu „Pamiętam te smoki” to warstwowe kompozycje zbudowane z przedszkolnych rysunków jej synów i ich zabawek, a także z półprzezroczystych tkanin. Artystka nakłada delikatne materiały na obrazki i przedmioty należące do jej dzieci, a następnie poddaje je obróbce malarskiej i hafciarskiej. Formy rysunkowe – przedstawiające smoki, bohaterów gier, kreskówek i filmów – wypełnia kwiecistymi wzorami lub „zakłada” im koronkowe ubranka. Obrazki synów są dla niej punktem wyjścia do budowania wieloelementowych kompozycji. W niektórych pracach pomiędzy warstwami tkanin umieszcza przedmioty z dziecięcych „kolekcji rzeczy ulubionych”.

 

 

 

Karina Czernek zajmuje się malarstwem i tkactwem artystycznym, jest arteterapeutką, wykonuje ilustracje do książek dla najmłodszych oraz prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Cieszynie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jerzego Wrońskiego uzyskała w 1998 roku. W 2018 roku otrzymała tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Jest autorką 22 wystaw indywidualnych, prezentowanych m.in. w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2015), Galerii Sztuki Współczesnej BCK w Brzegu (2016), Galerii Magazyn 22 w MOK w Jastrzębiu-Zdroju (2017), Galerii WST w Katowicach (2018), Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim (2018), Galerii Epicentrum MOKSiR w Chełmku (2018), Galerii Extravagance w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki w Sosnowcu (2020) oraz w Biurze Wystaw Artystycznych w Sandomierzu (2020). Brała udział w 24 wystawach zbiorowych, w tym trzykrotnie w Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2005, 2011, 2017), dwukrotnie w Triennale Małych Form Malarskich w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu (2016, 2019), IV Triennale Malarstwa „Animalis” w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie (2017) oraz w Międzynarodowym
Biennale Obrazu „Quadro Art” w Łodzi (2018), na którym otrzymała wyróżnienie honorowe. Na Ogólnopolskim Biennale Sztuki – 45. Salon Zimowy w Radomiu (2018) zdobyła II nagrodę – Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia. W 2019 roku jej prace były prezentowane na wystawie „Korzenie współczesności. Sztuka polska po 1945 roku” w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014 otrzymała Nagrodę Dyrektora Galerii Bielskiej BWA, którą było zaproszenie do wystawy indywidualnej w Galerii Bielskiej BWA. W 2015 roku przyznano jej stypendium Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.

 

 

karinaczernek.pl

facebook.com/karinaczernekart

instagram.com/karinaczernek

 

 

 

 


 

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz