14. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w Bytomiu

W dniach 6 i 7 września, w Bytomiu odbędą pokazy filmów 14. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.
image fot. materiały organizatora

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w 2017 roku odbędzie się po raz czternasty. Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: „Życie można zacząć wiele razy”, tak więc wszystkie podejmowane działania podkreślać będą znaczenie osobistego zmierzenia się z niepełnosprawnością.

 

6 września:

 

godz.15.00 kiermasz zorganizowany przez członków Wspólnoty Bure Misie z Bytomia. Przed seansami Bure Misie opowiedzą co nieco o sobie.

 

godz. 16.00 projekcje filmowe:

 

„Luis, Luis”, reż., José Carlos Castaño, Hiszpania 2015, 11 min. (foto)

Luis to wyjątkowa osoba. Ma w sobie magię, radość, współczucie i umiejętności, które może rozwijać w swoim codziennym życiu oraz na arenie sportowej.

 

„Nie ukryjesz się przed prawdą” , reż. Amaru Ardonis Amasi,  Zimbabwe, Wielka Brytania 2016, 29 min.

Nie ukryjesz się przed prawdą  – to muzyczna historia rodziny żyjącej w czasach kryzysu ekonomicznego i politycznego. Chłopiec i jego ojciec próbują wiązać koniec z końcem na ulicach Zimbabwe. Ich relacja zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec podąża za muzycznymi marzeniami z przeszłości mogącymi wpłynąć na przyszłość syna.

 

„Oko Minotaura”, reż. Borislav Kolev, Bułgaria 2017, 45 min.

Dennis jest 18-letnim chłopakiem, który pragnie miłości, rodziny oraz sukcesu zawodowego… Jest taki jak my, ale nie pod każdym względem. Urodził się niewidomy. Nie przeszkadza mu to w osiąganiu celów – trenuje różne sporty, dużo czyta, wypracował sobie nawet sposób na oglądanie filmów. Jego największym marzeniem jest zostać rzeźbiarzem. Czy jest gotowy,  by o to zawalczyć? Czy społeczeństwo jest gotowe na takich ludzi jak Dennis?

 

„Zabrudzone róże”, reż. Petra Terzi, Grecja 2016, 6 min.

Film o sile ducha osób z niepełnosprawnością i zarazem uchodźców uciekających przed wojną. Obawa, miłość i wola życia składają się na powiedzenie: „co nas nie zabije to nas wzmocni”.

 

7 września:

 

godz. 16.00 projekcje filmowe:

 

„Dwa Światy”, reż. Maciej Adamek, Polska 2016, 52 min.
Portret rodziny, w której rodzice Laury są głuchoniemi. To 12-letnia Laura jest naszym przewodnikiem po ich życiu - życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym,  jak życie każdej rodziny.

 

„Na szczęście”, reż. Piotr Januszkiewicz, Polska 2017, 23 min.
Film opowiedziany z perspektywy młodszego brata. Piotr przedstawia Michała, i jego perypetie o pogoni za szczęściem i miłością. Michał kocha samochody i szybką jazdę. Nie zwalnia nawet po wypadku, do którego doszło, gdy wracał z pierwszej randki z Agnieszką. Zaraz później – ku niezadowoleniu rodziców – kupuje kolejne auto, by móc odwiedzać kobietę swoich marzeń. Rozbicie samochodu i spotkanie właściwej osoby, to nie koniec przygody, a dopiero jej początek.

 

„Zapomniane”, reż. Alexander Korolev, Rosja 2016, 28 min.
Żonaty dyrektor Teatru Ruchu ma romans z aktorką i pragnie rozwodu.  Żona zgodzi się na separację pod pewnymi warunkami. Główni bohaterowie filmu nie słyszą.

 

„Niebo jest wszędzie niebieskie”, reż. Gina Wenzel, Niemcy 2016, 27 min.
U Marca zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Zrozpaczony, nie wie jak i kiedy powiedzieć o tym swojej dziewczynie Sophie.

 

Wszystkie filmy będą prezentowane z audiodeskrypcją.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz